Daimler’in Küçük Elektrikli Kamyonları Amerika’ya Geliyor

Daimler AG, geçtiğimiz hafta Mitsubishi FUSO eCanter kısa menzilli elektrikli kamyonunu ABD’ye getireceğini açıkladı. İlk ticari ortak, “belirlenecek yerlerde” kamyonların üçünü kullanacak olan UPS. Daimler, daha önce Seven-Eleven ile, kamyonların 25’ini Japonya’ya göndermek ve bu yazın başında üretime sokmak için bir anlaşma yapmıştı.

Dört New York merkezli kar amacı gütmeyen kuruluş da, eCanter kamyonlarının küçük bir filosunu alacak: Wildlife Conservation Society, New York Botanical Garden, Habitat for Humanity ve Big Reuse Brooklyn. Kamyonlar, UPS’e ve STK’lara iki yıllık kira anlaşmasıyla sağlanacak.

Yaklaşık 83 kilowatt-saatlik kullanılabilir enerji üretmek için bir araya gelen altı pil paketi sayesinde 100 km menzile sahip olan kamyon, en çok şehirlerde veya küçük alanlarda kullanılmak için uygun. Kamyonlar, 3 ile 4 ton arası kargoyu taşıyabilir; bu, mazotlu muadilinden birkaç ton daha az, fakat bu kamyonlar daha sessiz ve emisyonsuz. Uzun vadede, elektrikli versiyon daha ucuz da olacak. Daimler, kamyonun, her 16.000 km’de işletme maliyetinden (operating cost) yaklaşık 2.000 dolar tasarruf sağlayacağını söylüyor.

Filoya elektrikli kamyon eklenmesi, tüm dünyadaki farklı şehirlerde 770 elektrikli veya hibrid araç dahil, 8.500’den fazla “alternatif yakıt ve ileri teknoloji aracı” çalıştırdığını söyleyen UPS için yeni bir konsept değil.

Etiketler