Küresel Robot Yarışında Lider Olan Üç Ülke

Bir üst teknoloji sektörü yöneticisine göre, konu insanların yıllardır yaptığı görevleri yerine getirecek makineler yapmaya geldiğinde, ABD, Çin ve Hindistan herkesten daha ileride.

Önde gelen dışarıdan tedarik şirketlerinden Cognizant’ın strateji yöneticisi Malcolm Frank, CNNMoney’ye verdiği bir demeçte, bu üç ülkenin, bir yapay zeka devrimine liderlik ettiğini söyledi.

Frank, yapay zekanın önümüzdeki yıllarda küresel ekonomi üzerinde yaratacağı etki ile ilgili olan “Makineler Her Şeyi Yaparken Ne Yapmalı? (What to Do When Machines Do Everything)” isimli bir kitabın ortak yazarı.

“Bu yarışta üzerine oynanacak üç at olduğunu düşünüyorum ve muhtemelen bu yanlış metafor çünkü hepsi kazanacak. Sadece, farklı şekillerde kazanacaklar.”

Yapay zeka, başka yerlerde de hızla ilerliyor. Frank, diğer gelişme noktalarının ise başlıca Londra ve Stockholm gibi şehirlerin merkezleri veya Estonya gibi daha küçük ekonomiler olduğunu söyledi.

“En önemli üç tanesi; Hindistan, Çin ve ABD.” dedi.

İşte bunun nedeni:

Amerika

Facebook, Amazon, Google ve Tesla gibi Silikon Vadisi devleri, çeşitli insan görevlerini yerine getirecek bilgisayarların gücüne milyarlarca yatırım yapıyorlar.

Otonom arabaları getirme yarışının ötesinde, bilgisayarlar, tarım ve hatta tıp gibi sektörlerde de insanların yerini almaya başladılar.

Frank, “Silikon Vadisi ve orada bulunanlar ile bu, devam edecek.” dedi.

Çin

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin, yapay zeka üzerine de güçlü bahisleri var.

Tencent ve Baidu gibi teknoloji şirketleri, yapay zekanın yeni kullanımlarını geliştirmek için Silikon Vadisi’yle yarışıyor; Çin’in en zengin insanlarından biri olan teknoloji milyarderi Alibaba’nın Jack Ma’sı bile, CEO’ların eninde sonunda eski moda olacağını söylüyor.

Bununla birlikte, ABD’nin aksine, Çin’deki bu yeni dünyaya yönelik en büyük teşvik, hükümetten geliyor.

Frank, “Ülkenin [fiziksel] altyapısını geliştirmeye ilişkin devlet sponsorluğu ile çok başarılı olan Çin stratejisi kitabına bakıyorsunuz.” dedi. “Yapay zeka konusuna benzer bir yaklaşım sergiliyorlar ve bunun çok fayda sağlayacağını düşünüyorum.”

Çin hükümeti, geçtiğimiz haftalarda Çin’in 2030’a kadar dünyanın “yapay zeka inovasyon merkezi” olmasını istediğini söyleyerek, 150 milyar dolarlık yapay zeka endüstrisi için iddialı bir plan yaptı.

Hindistan

Hindistan’da, yapay zekaya doğru başlıca yönelim, 143 milyar dolarlık dışarıdan tedarik sektörünü (yaklaşık 4 milyon insanı çalıştıran bir sektör) oluşturan şirketler tarafından gerçekleşiyor.

Deutsche Bank, Lockheed Martin, IBM, Microsoft ve ABD Ordusu gibi büyük isimler için teknoloji hizmetleri sunan Infosys , Tata Danışmanlık Hizmetleri ve Wipro gibi önemli şirketler, operasyonlarında giderek otomasyona bel bağlıyorlar.

Frank, “Hindistan’da, şu anda mevcut olan olağanüstü platforma bakıyorsunuz; [küresel] şirketlerin ihtiyaçlarına odaklanan inanılmaz derecede sofistike becerilerin platformu.” dedi.

Buna ek olarak, Hindistan’ın açılış sahnesi, Frank’i, oradaki yapay zekanın geleceği konusunda “oldukça iyimser” yapıyor.

ABD merkezli olan fakat iş gücünün çoğunluğu Hindistan’da bulunan Cognizant, müşterilerin finansmanlarını yöneten çevrimiçi botlardan, akıllı cihazlar için otomatik sistemler oluşturmaya kadar birçok alanda yapay zekadan faydalanıyor.

Endişelenmeli miyiz?

Tesla’nın milyarder kurucusu Elon Musk da dahil olmak üzere birçok insan, yapay zekanın potansiyel tehlikeleri konusunda endişeli. Musk, teknolojinin düzgün kullanılmaması durumunda “varoluşsal bir tehdit” oluşturabileceği uyarısında bulundu ve diğer 100’ün üstünde endüstri uzmanı ile birlikte, yapay zekanın silah yapmak için kullanılmasının küresel olarak yasaklanmasını talep eden bir mektup yayımladı.

Frank’e göre, yapay zekanın gelişimi, hükümetler ve şirketlerin birlikte çalışarak belirleyeceği temel kurallar konusunda dikkatli bir çalışma gerektiriyor.

Teknoloji yöneticisi, bunu, seneler boyunca birkaç kez değişmiş olan hava yolculuğu ve arabalar için yapılan güvenlik düzenlemeleriyle karşılaştırdı.

“Yapay zekanın güvenli olacağı ve kötü tarafları olmadan size fayda sağlayacağı” bir dünya yaratmaya odaklanılmasının gerektiğini söyledi.

Frank, daha fazla robotun iş kayıplarına neden olacağı yönündeki diğer yaygın korkular konusunda da olduğu gibi, gelecekte yapay zekanın, farklı ve çok çeşitli işler yaratmakla kalmayacağını, birçok mevcut olan işi de geliştireceğini savunuyor.

“Bu, montaj hatlarının ve buhar makinesinin yarattığı etkiydi ve yapay zekanın da böyle bir şey olacağını düşünüyoruz.”

İlgili Çekibi Bir Yazı: MIT’deki En İyi Yapay Zeka Bilim İnsanından Elon Musk’a: Lütfen Sakinleşin 

Etiketler