YGA’nın Geliştirdiği HydroSolar Türkiye’nin İlk Yüzer Güneş Enerjisi Sisteminde Kullanıldı

İSKİ için İstanbul Enerji A.Ş. tarafından Büyükçekmece Gölü’ne kurulan yüzer güneş enerjisi sisteminde, YGA mezunlarının geliştirdiği HydroSolar ürünü tercih edildi. YGA Mezunlarının geliştirdiği Hydrosolar Yüzer Güneş Enerjisi Sistemi, 120 kWe kapasite ile güneş enerjisinden elektrik üretirken aynı zamanda yılda 720 ton suyun buharlaşması ve 360 ton CO2 salınımını engelleyecek.

Büyükçekmece gölüne AR-GE projesi olarak kurulan Türkiye’nin ilk Yüzer Güneş Enerjisi sisteminden elde edilecek veriler 1 yıl boyunca izlenecek. Su kalitesi buharlaşma miktarı ve sistem verimi üzerinde elde edilecek sonuçların planlanan hedeflere ulaşması halinde sistem yaygınlaştırılacak. 1 MW HydroSolar kurulumu güneş enerjisinden 450 evin elektrik ihtiyacını karşılamasının yanı sıra, 60.000 ton su buharlaşmasını ve 3.000 ton CO2 salınımını önlüyor. İSKİ 2023 yılına kadar 40 MW’lık bir kurulum yapmayı planlıyor. 40 MW’lık kurulumun engellediği buharlaşma ile 40.000 kişinin yıllık su ihtiyacı, 18 bin evin yıllık elektrik ihtiyacı karşılanabiliyor.

Kurulumu baraj gibi durgun suların ve göllerin üzerine yapılan HydroSolar, suyun soğutma etkisi sayesinde kara kurulumuna göre yıllık %15’e kadar daha çok enerji üretim sağlıyor. %100 geri dönüştürülebilir doğa dostu materyallerden üretilen yüzdürücü sistem ile su yüzeyinin güneşle direkt teması kesilerek, sistemin kapladığı alanda yıllık buharlaşma miktarı %60 oranında azalıyor. Ayrıca tarım arazisine gerek duymadan, su rezervuarlarının kullanılmasına imkân sağlaması sistemin bir diğer büyük faydası.

Etiketler