Piri Kurucu Ortağı Çağlar İşçioğlu ile Pazar Sohbeti

Hepinize merhaba, bugün DigitalTalks Pazar Sohbetleri‘nde Piri Kurucu Ortağı Çağlar İşçioğlu ile birlikteyiz.

Çağlar merhaba, öncelikle iyi pazarlar dilerim. Piri’yi tek cümle ile nasıl tanımlarsın? Piri’nin tohumları ne zaman atıldı, nereden çıktı bu fikir? 

Merhaba Ozan, öncelikle bu söyleşi için teşekkür ederim. Piri’yi tek cümleyle tanımlarsak, dünyayı en iyi rehberlerin sesinden dinleyerek keşfedebileceğiniz bir sesli yürüyüş uygulaması diyebiliriz. Piri, YGA mezunları olarak kurduğumuz girişimlerden bir tanesi. Aslında benim yolculuğum ve Piri’nin yolculuğu bir noktada kesişiyor. Çokuluslu bir teknoloji şirketinde çalışırken farklı bir arayışa girip işimden istifa ettim. Yaklaşık 2 sene Çin’den Peru’ya 26 ülke gezdikten sonra, dünyayı gezmenin dışarıda olduğu kadar içeride de devam eden bir keşif yolculuğu olduğunu fark ettim. Bu yolculukta, gezdiğimiz yerlerin hikayelerini, en iyi rehberlerden dinlemenin insana o şehri sevdiren, geçmişiyle birleştiren, çok güzel bir tecrübe olduğunu gördük. Bu tecrübeyi daha çok insana ulaştırmak için döndüğümde diğer YGA mezunları ile birlikte, TeknoTİM içerisinde yer alan Poi Labs’in çatısı altında Piri’yi geliştirdik.

Yaklaşık 8 ay önce lansmanı yapılmıştı Piri’nin. Hatta ben de basın toplantısına katılmıştım… Karaköy’de yağmurlu bir havada Saffet Emre Tonguç eşliğinde tur atmıştık birlikte. Nasıl gidiyor metrikler? Planladığınız gibi mi?

Dün gibi hatırlıyorum o günü, zaman çok hızlı geçiyor 🙂 Lansmandan önce yaklaşık 1 yıllık bir hazırlık sürecimiz vardı, ama kullanıcı karşısına çıktıktan sonraki süreç gerçekten çok başkaymış. Bizim için çok keyifli ve öğretici bir 8 ay oldu. Bu ay itibariyle 100 bin kullanıcıya ulaştık, inanılmaz güzel yorumlar alıyoruz. Türkiye’nin her yerinden hem övgü dolu mesajlar, hem de yeni rota istekleri geliyor. Biz de Piri gezginlerinden aldığımız ilham ve enerjiyle sürekli yeni içerikler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.

Uygulamayı geliştirmeye devam ettiğinizi biliyorum. Neler paylaşmak istersin bizimle. 

Birçok yeni tur ve özellik üzerine çalışıyoruz. Ana şehir turlarının yanı sıra o bölgeye bambaşka bir perspektiften bakmanızı sağlayacak konsept rotalar oluşturmaya başladık. Bunlardan bir tanesi Üsküdar’da yaptığımız Sufi rotası. Gün içinde bir çoğumuzun yolunun üstünde olan, hızlı ve bir o kadar kalabalık Üsküdar’ın aslında nasıl bir derinlik barındırdığını biz de bu tur sayesinde öğrendik. Çok sıkı bir teknik ekibimiz var, onlarla birlikte gezginlerden gelen önerilerle uygulamayı da geliştirmeye devam ediyoruz. Grup halinde gezebilme gibi bizi çok heyecanlandıran birçok yeni özellik yolda.

Turların arasına bildiğim kadarı ile yurtdışından kimi şehirleri de eklemeye başladınız. Şu an hangi şehirler var? Neler var sırada? Bu arada Avrupa ülkeleri tarihi dokularını daha fazla koruduğu için içeriği bir kez geliştirdikten sonra çok fazla güncellemek gerekmeyecektir diye tahmin ediyorum. Bu konuda Türkiye’de kimi turlarda karşılaştığınız zorluklar olabileceğini tahmin ediyorum… 

Turkcell’le yaptığımız iş ortaklığı sayesinde Türkiye’nin en çok seyahat eden rehberi Saffet Emre Tonguç’un sesinden Avrupa’nın en çok ziyaret edilen 5 şehrine Piri rotaları hazırladık. Londra, Paris, Amsterdam, Roma ve önümüzdeki dönemde Barcelona rotalarını Piri gezginlerinin beğenisine sunacağız.

Çok güzel bir noktaya değindin. Genellikle turlarımızda hem zamanın testinden geçmiş köklü yapılara, hem de en güncel mekanlara yer vermeye çalışıyoruz. Bu konuda ülkemiz daha dinamik ve hızlı değişiyor. O yüzden belirli aralıklarla prodüksiyon ekibimiz rotaları test edip içeriklerin güncel kalmasını sağlıyor. Aslında bir açıdan baktığımızda tarihe ufak da olsa bir kayıt düşüyoruz; belki yıllar sonra bazı mekanların eski ve yeni hallerini birlikte dinletip oradaki değişimi gösterdiğimiz içerikler sunabileceğiz.

İş Bankası ile Piri özelinde bir işbirliği gerçekleştirdiğinizi biliyorum. Bu işbirliğinin çerçevesi hakkında bilgi verebilir misin? Maximum Kart sahipleri turlardan ücretsiz faydalanabiliyor. Peki ödeme yapıp tur alan kullanıcıların rakamları nasıl? Neler söylemek istersin bu konuda?

İş Bankası’yla ilk günden beri gelişerek ilerleyen bir iş ortaklığımız var. Piri, insanların seyahat alışkanlıklarını değiştiren yepyeni bir uygulama. O yüzden ilk önceliğimiz olabildiğince fazla insana Piri’yi deneyimletmek. Bu noktada Maximum kart sahiplerine ulaşmak bizim için çok değerli. Bunun yanı sıra uygulama içi satın alma oranının düzenli bir şekilde arttığını görmek bizi mutlu ediyor.

Çağlar eminim bu proje özelinde globalde başka projeleri de incelemişsinizdir. Piri benzeri çözümler alanında rekabeti nasıl görüyorsunuz? 

Aslında seyahat dünyasına baktığımızda gezginlerin sadece çok kısıtlı bir bölümü yanlarında bir rehber eşliğinde geziyor. Biz inanıyoruz ki Piri’yi deneyimleyen birçok insanın rehberle gezmenin keyfine varacak, bu sayede hem fiziksel olarak yanlarında bir rehberle hem de Piri gibi dijital uygulamalarla birlikte gezen, merak eden inan sayısı artacak. Dünyada lokasyon bazlı teknolojilerin çoğalmasıyla benzer uygulamaların çıkmaya başladığını görüyoruz; ancak işinin piri hikaye anlatıcıları ve benzersiz prodüksiyon kalitesi sayesinde, Piri hala gezginlerin seyahatini en çok zenginleştiren uygulamaların başında.

Çağlar verdiğin değerli bilgiler için teşekkür ederim. Eklemek istediğin başka bir nokta var mı?

Biliyorsun Piri kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olan YGA’yı (Young Guru Academy) sürdürülebilir kılmak için, YGA mezunları tarafından kurulan bir teknoloji girişimi. YGA mezunları, 50 bin kişi içinden seçilerek YGA’ya katılan ve 5 bin saatin üzerinde gönüllü çalışmış kişiler. YGA’nın amacı birlikte başarabilen, egosu küçük kalbi büyük, sosyal bilinçli liderler yetiştirmek. Hepimiz aslında bu anlamlı hayalin bir parçası olarak bu ekipteyiz. Bizi okuyan/dinleyenler arasında YGA ekibine katılmak isteyen üniversite öğrencilerine 29 Ekim’e kadar www.yga.org.tr den başvurabilecekleri haberini vermek isterim.

Piri’deki hayalimiz de insanlara yaşadıkları ve gezdikleri şehirleri sevdirmek, geçmişleriyle birleştirmek ve bunu en son teknolojiyle kolaylaştırmak. Bu hayali ne kadar çok kişiyle paylaşırsak o kadar mutlu oluyoruz. O yüzden bize bu hayali daha çok insana anlatma imkanı verdiğiniz için teşekkür ederim.

Asıl paylaşımların için ben teşekkür ederim Çağlar. Sana ve tüm Poi Labs ekibine çalışmalarınızda başarılar dilerim. Görüşmek üzere.

Etiketler