Facebook’un Mark Zuckerberg’i Başkanlık Adaylarının ‘Dinleme Turu’ Yolunu Dolaşıyor

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 2015 yılında beyaz milliyetçilik eğilimli bir gencin dokuz kişiyi öldürüp silah kontrolü ve Konfederasyon sembolleri üzerinde ulusal bir tartışmaya yol açtığı Güney Carolina’daki Mother Emanuel AME Kilisesi’nde bulundu.

Iowa’daki bir kamyon durağını ziyaret etti, sürücülere sürücüsüz araçların endüstriyi nasıl etkilediği konusundaki fikirlerini sordu.

Nebraska’da gay onur festivaline gitti ve bir demiryolu gezdi. Ohio’da bağımlılar ve sosyal hizmet çalışanlarıyla birlikte opioid bağımlılığı sorunlarını tartıştı.

Zuckerberg, ulusal dinleme turu olarak adlandırıyor fakat politikacılara göre bu ziyaretler başkanlık için hazırlanan birinin faaliyetlerine benziyor.

Bir Iowa Demokrat stratejisti Jessica Vanden Berg, “Burada bulundu ve her yerde bulundu. Bu, büyüleyici.” dedi. “Bence çok ilgi çekici. Facebook sayfasına bakarsanız, kampanyası için daha mükemmel olamazdı.”

Demokratik Ulusal Komite başkan yardımcısı ve Güney Carolina Demokrat Partisi eski başkanı Jaime Harrison, Zuckerberg’in Charleston ziyaretinin dedikoduya açık olduğunu söyledi.

Harrison, “Bence, açık bir kapı.” dedi. “Eğer içeri girmek istiyorsa, buyursun gelsin.”

Facebook, Zuckerberg’in siyasi hırslarına ilişkin bir soruyu cevaplamadı; ancak dört yıl içinde başkanlığa aday olabilir. Anayasaya göre, başkan en az 35 yaşında olmalı.

Zuckerberg, bu turun kendisi için belirlediği yıllık kişisel zorluklardan birisi olduğuna dikkat çekti ve başlıca eyaletlere olan ziyaretlerinin yol açtığı spekülasyonları boşa çıkardı. Daha önceki yıllarda; Mandarin öğrenmeye, 365 mil koşmaya ve 25 kitap okumaya çalışmıştı. Bu yıl da tüm 50 eyaleti ziyaret etmeye çalışıyor.

“On yıllardır, teknoloji ve küreselleşme bizi daha üretken ve bağlı kıldı. Bunun yarattığı birçok yarar var fakat birçok insan için de hayatı daha zor hale getirdi. Bu, hayatım boyunca hissettiğimden daha büyük bir bölünme duygusuna katkıda bulundu. Oyunu değiştirmek üzere herkes için geçerli bir yol bulmalıyız.”

Ancak başkanlıkla ilgilenmediklerini söyleyen bazıları bile geziler gerçekleştirip aday olmaya karar veriyor.

2005 yılında Iowa’ya yolculuk yapan eski temsilci Tom Tancredo konusunda durum böyleydi. Tancredo, amacının nihai adayları göçmenlik konusuyla ilgilenmeye zorlamak olduğunu söyledi ama zamanı geldiğinde kendi adaylığını koymaya karar verdi.

Göçmenlik, 2013 yılında yasadışı göçmenlerin yasallaştırılmasını ve daha açık bir göç politikasının uygulanmasını teşvik eden FWD.us’in başlatılmasına öncülük eden Zuckerberg için de kilit bir konu olabilir.

Grup, çoğu yasadışı göçmenin vatandaşlığa geçmesini hızlandıracak Senato göç yasasını yükseltmek için milyonlarca dolar yatırım yaptı. Önerge Senato’yu geçti fakat Saray’a hiç gönderilmedi.

Grup, geçtiğimiz sene başkanlık yarışında Donald Trump’ın göç konusundaki retoriğine karşı mücadele sözü etme verdi.

Ayrıca Zuckerberg, Facebook sayfasındaki konuya odaklandı ve kendisi ile eşi Priscilla Chan’ın yasadışı çocuk olarak ABD’ye getirilen kişilere yardım etmeyi amaçlayan TheDream.US ile ortaklaşa Dreamers’a 400 üniversite bursu sağlıyor olduklarını vurguladı.

“Dreamers’ı koruyacak bir hükümete ihtiyacımz var.” dedi.

Zuckerberg, Demokrat veya Cumhuriyetçi yanlısı olmaktan kaçındı. Ancak, ilgi alanlarına dair bazı bilgiler verdi.

Illinois’teki ilk Facebook Toplulukları Zirvesi’nde şirket için yeni bir misyon duyurdu: “İnsanlara topluluk kurma ve dünyayı birbirine yakınlaştırma gücü vermek.”

“Her insanın amaç ve topluluk duygusuna sahip olduğu bir dünya yaratmalıyız.” dedi. “Hindistan ya da Çin’deki ya da Meksika’daki ya da Nijerya’daki herhangi bir insana Chicago’daki birine verdiğimiz kadar önem verdiğimiz bir dünya yaratmalıyız. İşte o zaman en büyük fırsatları yakalayacağız ve nesiller boyu gelmek istediğimiz dünyayı yaratacağız.”

Göç Çalışmaları Merkezi araştırma müdürü Steven Camarota, Zuckerberg’in göç tartışmalarını etkilediğini, ancak halkın öbür tarafta olduğunu söyledi.

“Genel af ve yasal göçmen sayısının artmasını savunan güçlü insanlar ve milyarder veya zengin insan sıkıntısı yok.” dedi. “Burada önemli nokta şu ki; tüm bu insanlar göçle ilgili istediklerini elde etmeyi çok zor buldu çünkü ülkenin böylesine geniş bir kesimi onlarla aynı fikirde değil.”

Kamuoyu araştırmaları düzenli olarak seçmenlerin büyük çoğunluğunun ya yasal göçün aynı kalmasını ya da kesilmesini istediğini gösteriyor – pek çok büyük liderin savunduğu gibi artmasını değil.

Geçtiğimiz yıl Zuckerberg, Facebook’un muhafazakar içerikleri haber akışı özelliğinde sansürlediğine dair şikayetlerle de karşı karşıya kaldı. Bir şirket incelemesi, bazı çalışanların önyargı gösterebileceği ancak sistematik bir çabanın olmadığı sonucuna vardı.

Zuckerberg, şikayetlerini dinlemek üzere muhafazakar liderlerle bir araya geldi.

Ayrıca Zuckerberg, geçen günlerde Facebook ve Google’ın dijital reklam pazarındaki hakimiyetiyle mücadele etmeye çalışacaklarını duyuran büyük gazetelerin yaratacağı zorluklarla da yüzleşmek durumunda kalabilir.

Forbes, Zuckerberg’in servetini 64 milyar dolar olarak değerlendirdi ve kendisinin servetinin çoğunu yaşamı boyunca bağışlayacağına söz verdiğini belirtti.

Camarota, Trump’ın seçilmesinin, politikada her şeyin para olmadığının hatırlatıcısı olduğunu söyledi.

Camarota, “Bir dinleme turunda belki de yapması gereken şey, göç konusunda alternatif bir perspektif edinmektir.” dedi. “Şunu tahmin edebilirim ki, göç gibi bir konuda kendiyle aynı fikirde olmayan insanlardan çok fazla bir şey duymamıştır. Kendisine bir tavsiye verecek olsam, bu insanlardan birkaçı ile konuşması gerektiğini söylerdim.”

Etiketler