Google’ın Yeni Startupı, Evinizi Isıtmak için Çimlerinizin Enerjisini Kullanıyor

Google’ın ana şirketi Alphabet’in gizli ve fütüristik “X” laboratuvarından doğan Dandelion adlı yeni bir startup, ev sahiplerine uygun jeotermal ısıtma ve soğutma sistemleri sunacağını açıkladı. Mevcut sistemler, genellikle ön kurulum ücretleri sebebiyle pahalı ve ev sahiplerinin teknolojiyi benimsememelerine neden oluyordu.

Ev jeotermal sistemleri yerin enerjisinden faydalanır. Jeotermal enerji yerküreden üretildiği ve oraya depolandığı için, bu sistemler yerdeki plastik boruları ve evin içindeki bir pompayı kullanır.

Kışın, boruların içinde bulunan su, yerküreden ısı emer. Daha sonrasında pompa onu sıcak havaya çevirir. Yazın, pompa sıcak havayı evin dışarısına çeker ve borular ısıyı yere geri yayar.

“Yer döngüsü” olarak adlandırılan boruların birinin bahçesine yerleştirilmesi, geleneksel olarak dağınık bir süreçtir. 1.000 fitten (304,8 metre) daha derini kazan geniş sondajlar kullanmayı gerektirir.

Dandelion’ın sondajı, hızlı ve eğik; yalnızca az bir genişlikte bir veya iki tane derin delik açıyor.

Sistemin, 60.000 dolara kadar yükselen konvansiyonel sistemlere kıyasla, 20.000 ila 25.000 dolar arasında bir maliyeti olacak.

Jeotermal sistemler çevre için çok daha iyi çünkü karbondioksit emisyonlarını önemli ölçüde azaltıyorlar. Dandelion’un sistemini sunmaya başlayacağı ABD’nin kuzeydoğu kesiminde, geleneksel ısıtma ve soğutmada ısıtma yakıtı olarak akaryakıt ya da propan kullanıldığı için çok fazla karbon üretiyor.

ABD Yeşil Bina Konseyi’ne göre, ABD’deki karbondioksit emisyonlarının %39’undan binalar sorumlu. Bu emisyonların çoğu, binaya ısıtma, soğutma ve aydınlatma sağlamak ve elektrikli ev aletleri ve elektrikli cihazlara güç sağlamak amaçlı fosil yakıtların yanmasından kaynaklanmakta.

Dandelion, kendi şirketine dönüşen bir “X” projesi. Geçtiğimiz Aralık ayında Alphabet, otonom otomobil projesini Waymo adlı bağımsız bir starupa dönüştürmüştü.

Bölüm, “moonshots”ları veya Project Loon balonlarıyla uzak bölgelere İnternet erişimi getirmek gibi geleceği şekillendirmeyi amaçlayan büyük fikirleri ile tanınıyor.

Şirket, şimdi, New York’taki müşterilerinin kayıtlarını kabul etmekte. Gelecekte, yerel ısıtma ve soğutma tesisatçılarıyla ortaklık kurmayı planlıyor.

Etiketler