Yeni Deniz Duvarı Tasarımı Denizden Enerji Üretiyor

Hollandalı Waterstudio şirketinin yenilikçi tasarımı, denizden ürettiğimiz elektrik konusunda bir devrim yaratabilir.

Su bazlı kentsel planlama ve araştırma odaklı Hollandalı şirket Waterstudio, ismini Tanrıça Athena’ya ithaf edilen Yunan tapınağı Parthenon’dan alan, yüzen bir deniz duvarı geliştirdi.

Deniz duvarları yeni bir buluş değil fakat Parthenon gerçekten benzersiz bir tasarım. Katı bir deniz duvarından ziyade Parthenon, su içinde her iki yöne doğru yavaşça dönen üç ayaklı sütunlardan oluşuyor. Bunun da birkaç önemli avantajı var. Birincisi, katı bir duvara göre daha dayanıklı çünkü sütunlar, limanı koruma konusundaki etkinliği azaltmadan bir dereceye kadar esneklik sağlıyor. Buna ek olarak, sütunlar su ile dolu ve bütün platform deniz tabanına demirli olduğu için üst kısmı bir bulvar, liman uzantısı veya kentsel yeşil alan gibi birden fazla kullanıma açık.

İkincisi, Parthenon dalgaların gücünü elektrik enerjisine dönüştürmeye olanak sağlıyor ve böylece elektrik enerjisi platforma yerleştirilmiş bir kutuda saklanıyor. Parthenon’un Thames ya da Hudson nehri boyunca ilerlediğini hayal edebiliyorsanız, duvardan üretilen enerji daha yeşil bir gelecek için çok önemli olabilir.

Etiketler