Airbnb, Özgeçmiş Denetleyen Bir Startup’ı Satın Alıyor

Airbnb, ev kiralama hizmetinde sorun yaratan müşterilerini sistem dışında tutmak için bazı adımlar atıyor.

Cuma günü yayınlanan BloomBerg News‘in haberine göre şirket, özgemiş (background) denetimine yardımcı olan teknolojide uzmanlaşmış küçük startup Trooly’yi satın alıyor. Bir Airbnb sözcüsü bu satın alımı doğrularken, fiyatı ve ilgili çalışan sayısını açıklamayı reddetti. Trooly’nin websitesindeki bilgilere göre, 16 çalışanı var.

Airbnb sözcüsü, “Gelecek  haftalarda Airbnb’ye katılacak Trooly ekibini aramızda görmekten memnuniyet duyacağız.” dedi. “Airbnb’nin genel stratejisini – herkesin her yere ait olduğu bir dünya yaratmak – destekleyerek platformun içindeki dışındaki ve çevresindeki yabancılar arasında daha iyi bir güven kurmak için çalışmaya devam edeceğiz.”

Risk sermayesi takip sitesi Crunchbase’e göre, 2014 yılında kurulan Trooly 2016 yılında 10 milyon dolarlık yatırım aldı.

Trooly teknolojisi, insanlar hakkında bilgi edinmek için arama motorlarını, halka açık çevrimiçi kayıtlarını ve sosyal mesajlaşma servislerini tarıyor. Ardından, insanların sorun yaratabilme potansiyellerini belirlemeye çalışıyor ve bilgileri bir dijital skor kartında müşterilerine görüntülüyor. Teknolojinin, işletmelerin genellikle işe almadan önce çalışanları taramak için kullandığı geleneksel özgeçmiş denetimleri ve kredi puan servislerine bir alternatif olması bekleniyor.

25.5 milyar dolarlık değerlemeye sahip Airbnb, 2015 yılından beri bir Trooly müşterisi.

Nisan ayında Airbnb, California Üniversitesi’nden bir hukuk öğrencisine Asyalı geçmişi olduğu için evini kiralamayı reddeden evsahibini öğrendikten sonra o kişiyi engelledi. Ev sahibinin mesajında, “Eğer dünyadaki son insan olsan bile sana evimi kiralamazdım.” yazıyordu. “Bir kelime her şeyi anlatıyor: Asyalı.”

Etiketler