Markafoni’nin Faaliyetlerine Son Vermesi ile İlgili Sina Afra Açıklama Yaptı

Türkiye’de e-ticaretin önemli markalarından Markafoni, 30 Haziran’da faaliyetlerine son vereceğini açıkladı. 2011 yılında Naspers’ın %70’ine, 2014 yılında ise tamamına sahip olduğu; Sina Afra, Ahmet Emre Sarı ve Tolga Tatari’nin kurduğu Markafoni Türkiye’de özellikle kadınların e-ticaret ile tanışmasında önemli bir rol oynadı.

Diğer taraftan “flash sales” olarak adlandırılan, belirli bir süreliğine (kampanya süresince) indirimli ürün satma iş modelinin sürdürülebilir olmadığı da hep konuşulan bir konu oldu sektörde. Bildiğiniz gibi bu alanda faaliyet gösteren birçok oyuncu da geçmiş yıllarda faaliyetlerine son vermişti. Vipdükkan ve Limango ilk aklıma gelenler.

Markafoni’nin bu kadar dayanmasının arkasında ise Naspers’ın gücünün etkisi olsa gerek.

Konu ile ilgili Markafoni CEO’su İlker Baydar’dan yapılan bir açıklama henüz olmadı. Ancak Markafoni’nin kurucularından Sina Afra basınla bir bilgi notu paylaştı:

“Merhaba,

Kurucuları arasında yer aldığım Markafoni’nin, faaliyetlerine son vereceğini duyurduğu andan itibaren başta basın sektöründen olmak üzerek pek çok dostumdan görüş talebi aldım. Bu konuda bir bilgi kirliliği bulunduğunu gördüğüm için kısa bir açıklama yapmak istedim.

Markafoni’yi 2008 yılında ortaklarım Tolga Tatari ve Ahmet Emre Sarı ile birlikte kurduk. Türkiye’de e-ticaret alanındaki standartları belirleyen ve bizler için halen çok büyük gurur vesilesi olan bir başarıya imza attık.

Dünyanın önde gelen internet ve medya şirketlerinden Naspers (MIH Allegro), 2011 yılında Markafoni  Grubu’nun çoğunluk hissesini satın aldı. Anlaşma kapsamında, anlaşmanın üçüncü yılının sonunda kurucu ortaklar ve Naspers arasında hisse devrinin yapılması öngörülüyordu. 2011-2014 yılları arasında Markafoni’nin cirosu 4 kat büyüdü.

Markafoni’nin kurucu ortakları olarak, 2014 yılında geri kalan hisselerimizin tamamını Naspers’a sattık ve şirketten tamamen ayrıldık. Dolayısıyla 2014’ten bu yana Markafoni ve yönetimiyle ilgili herhangi bir görevim, yetkim ve tasarrufum olmadı.

Markafoni’nin faaliyetlerinin sona ermesinden üzüntü duymakla birlikte, bu kararın sebeplerine ilişkin soruların doğru adresi olmadığımı bu bağlamda hatırlatmak istedim.

Saygılarımla.
Sina Afra”

Etiketler