Dikkat Çekici Dijital Bir Girişim: JokerMenü

Bugün, Dikkat Çekici Dijital Girişimler başlıklı yazı dizimizde JokerMenü‘nün kurucu ortağı Göker Toplu ile birlikteyiz.

Göker merhaba, bilmeyen okuyucularımız için JokerMenü ile ilgili kısa bilgi verebilir misin? Nereden doğdu bu fikir? 

Vaktin nakitten değerli olduğu günümüzde, hayat artık daha hızlı yaşanmakta. Fakat trafikte, bankada, yemek kuyruğunda, sıra beklerken zamanı yakalabilmek hayal oluyor. Bu sıralardan özellikle bir tanesi var ki, “yemek sipariş sırası”, çalışan olarak bizlerin, her öğlen zamanımızı çalmakta. Ayrıca bu sıralar, işletmelerin verimsiz çalışmasına, müşteri kaybetmesine, müşteri memnuniyetsizliğine ve ciro kayıplarına yol açmakta. Bu sorunu nasıl çözeriz ve herkesin kazanacağı bir forma getirebiliriz diye düşünürken JokerMenu fikri ortaya çıktı.

“Sıra Dışı” yemek siparişi uygulaması olarak nitelendirdiğimiz JokerMenu uygulaması sayesinde, bulunduğunuz yerden, çevrenizdeki mekanları listeliyor, istediğiniz yemeği ödemesini yaparak siparişini verebiliyorsunuz.

Nasıl gidiyor çalışmalarınız? Şu an kaç restoran ile anlaşmanız var? Aylık sipariş rakamlarınız nedir? 

9 aylık bir pilot döneminden sonra Aralık ayında uygulamayı yaymaya başladık. Bu süreçten sonra her ay bir önceki aya göre sipariş adetlerini %30- %40 büyütmeyi başardık. Şu an özellikle beyaz yakanın yoğun olduğu Maslak – Şişli hattı üzerinde yer alan 50’den fazla noktada JokerMenu geçmekte. JokerMenu aracılığı ile ayda ortalama 1.000 adet siparişi bu noktalardan başarı ile teslim etmekteyiz.

Kaç kişilik bir ekip var şu an projenin arkasında? Finansmanı kendi öz kaynaklarınızla mı sağlıyorsunuz? Yoksa hiç yatırım aldınız mı?

JokerMenu’yü hali hazırda kendi kaynaklarımız ile büyütmekteyiz. Orçun Özyurt ve Ahmet Aygün ile birlikte kurduğumuz JokerMenu ekibimizde şu an 7 harika arkadaş bulunmakta.

Gelir modeliniz restoranlardan aldığınız komisyona dayanıyor değil mi? Kullanıcı veri tabanınız geliştikçe bu da sizin için değerli bir varlığa dönüşecektir eminim.

Kesinlikle, JokerMenu değer katmakta olduğu kullanıcı ve üye işletmelerin her geçen gün artması ile birlikte daha değerli bir hale gelmekte.

Bu arada ödeme sizin altyapınızdan yapılıyor değil mi? Bu konuda bilgi verebilir misin?

Evet, kullanıcılarımız siparişlerinin ödemelerini sisteme tanımlayacakları kredi kartları ile veya BKM Express hesaplarını bağlayarak kolayca yapabilmektedirler.

Sadece İstanbul’da ağırlıkla beyaz yakalıların yoğun olarak çalıştığı bölgelere mi odaklanıyorsunuz? İlerleyen dönemde farklı şehirlere de açılacak mısınız?

Öncelikli olarak İstanbul’da beyaz yakaların yoğun olduğu bölgeler ile başladık, fakat JokerMenu’nün kullanım alanları arasında üniversite kampüsleri, sinema salonları, stadyumlar, konser alanları hatta plajlar bile yer almakta. Bu kapsamda gerek yurt içi gerekse de yurt dışında büyüme planlarımız mevcut. Hatta çok kısa bir süre sonra JokerMenu’nün NewYork’da kullanılmaya başlanılacağı bilgisini verebilirim.

Çok güzel bir gelişme. Farklı ülkelerde benzer hizmetler sunan girişimler var mı?

Tabii ki var, işletmelerin ve kullanıcıların önemli bir sorununu çözmekte olan önden sipariş pazarı, mobil ödeme sistemlerinin gelişmesi ile Amerika başta olmak üzere yeni bir fintech trendi haline geldi. Bu sebep ile söz sahibi olmak için pazarda birçok girişim mücadele etmekte.

Göker paylaştığın değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Eklemek istediğin başka bir konu var mı?

Ben teşekkür ederim Ozan. JokerMenu’yü çok anlattık ama denemek isteyen DigitalTalks okuyucuları için %25 indirim kuponu tanımladık. DigitalTalks kupon kodu ile siparişlerini verip, deneyimlerini benim ile paylaşabilirlerse sevinirim.

Sana okuyucularımız adına teşekkür ediyorum 🙂 Çalışmalarınızda başarılar dilerim. İlerleyen dönemde tekrar görüşmek üzere…

Etiketler