Topluluk Temelli Uygulama Londra Sakinlerini Yürümeye Teşvik Ediyor

Kullanıcı egzersizlerini ölçmeye yarayan uygulamalar özellikle son yıllarda bolca boy göstermeye başladı, ancak Go Jauntly uygulaması yepyeni bir şey sunmanın peşinde gibi görünüyor. Rakiplerine göre kitlesel fonlamaya daha meyilli olan ve doğasever dijital uzmanların oluşturduğu bir startup tarafından kurulan Go Jauntly, keşfe ve paylaşıma dayalı, topluluk temelli bir girişim olarak karşımıza çıkıyor. Girişimi geliştirenler arasında Transport for London da var. Proje aynı zamanda Ordnance Survey’in coğrafi temelli teknolojiler kullanan startuplara destek sağlayan Geovation fonundan da 13.000 dolar (10.000 pound) yatırım almış. Özetle işin içinde büyük oyuncular var.

Uygulama doğrudan TFL’in dinamik açık datasına bağlı ve bu sayede kullanıcıları trafikten hava kirliliğine kadar her konuda bilgilendirebiliyor. İstatistiklere göre Londra’da araba ve toplu taşıma dahil olmak üzere günde ortalama 3.6 milyon yolculuk gerçekleşiyor. Bu yolculukların tamamı yürünebilirmiş.

CEO ve kurucu ortak Hana Sutch, “Go Jauntly ile yarattığımız teknolojinin toplum üzerinde sağlık, iyilik ve çevresel açılardan olumlu etkiler yaratmasını umuyoruz.” diyor. “İnsanları evlerinden çıkartacak ve onları daha aktif kılacak bir şey başlatmak istiyorduk. Go Jauntly’deki takımımızın tamamı zamanının büyük bir kısmını masa başında geçiren ve daha aktif olmak isteyen doğasever şehir sakinlerinden oluşuyor.”

Go Jauntly şimdilerde App Store üzerinden erişilebilir durumda. Richmond, Regent’s Park ve Güneydoğu Londra’da bulunan kabristanların bir kısmı halihazırda uygulamaya entegre edilmiş. İşin aslı bu uygulama yalnızca Londra temelli bir inovasyon değil; İngiltere’de bulunan herkes uygulamayı indirerek yürüyüşünü yapabilir ve gezintilerini paylaşabilir. Şirket uygulamanın Android versiyonunu yıl sonuna kadar piyasaya sürmeyi planlıyor.

Etiketler