Silikon Vadisi’nin Teknoloji Devleri Güvenlik İçin Suçlarla Savaşan Robotlara Güveniyor

Yakın zamanda bir akşam, saat 8 civarında, Silikon Vadisi’nin kalbi merkezli bir robotik startupı olan Knightscope’un ofislerinin dışarısında iddialara göre orta yaşlı bir adam 1.52 boyunda ve 136 kilo ağırlığında bir robotu yere serdi.

K5 adı verilen güvenlik robotu, her gün olduğu gibi ön otoparkta devriye geziyordu. Saldırıdan sonra R2-D2 ile “Doctor Who”dan bir Dalek’in gayrimeşru çocuğu gibi görünen makine bir alarm çalıştırdı ve çalışanları olay yerine çağırdı.

Knigthscope çalışanları adamı etkisiz hale getirip polisi aradı. Polislerin son derece alkol koktuğunu söylediği adam, sinsice etrafta dolaşmak ve halka açık yerde toplumun huzurunu bozacak şekilde sarhoş dolaşmak suçlarından hala gözaltında tutuluyor.

Knightscope CEO’su Bill Santana Li, Business Insider‘a 19 Nisan’da yaşanan bu hadiseden çıkarılması gereken bir ders olduğunu söyledi.

“Bir K5’e asla bulaşmayın.” diye ekledi.

2013 yılında kurulan Knightscope, alışveriş merkezlerinde, spor arenalarında ve Microsoft, Uber, Juniper Networks gibi teknoloji şirketlerine ait tüzel yerleşkelerde devriye gezen, suçlarla savaşan otonom robotlar yapıyor. Knightscope bu makineleri saati 7 dolardan – yani bir insan güvenlik görevlisinin saatlik maaşından daha ucuza kiralıyor.

Robotlar insanlara karşı koymuyor. Ancak lazer, termal kamera ve GPS gibi ekipman kullanarak araba kornası, cam kırılması, insan çığlığı gibi çeşitli sesleri teşhis edebiliyor ve dakikada 300 plakayı tarayabiliyor. K5 suç faaliyeti sezdiğinde insan yetkilileri (genellikle Knightscope’u veya müşteriyi) alarma geçiriyor.

Li amaçlarının insan güvenlik görevlilerinin yerine geçmek değil onlara insanüstü gözler ve kulaklar vermek olduğunu söylüyor.

136 kiloluk robotlar silahlı olmamasına rağmen yine de zarar verebilir. 2016 yılında iddialara göre bir K5 Kaliforniya Palo Alto’da bir alışveriş merkezinde devriye gezerken bir bebeğin ayağını ezdiği için Knightscope manşet olmuştu. ABC7 News’ün haberine göre ayağındaki şişlik ve bacağındaki sıyrık dışında bebeğin durumu iyiydi. Bunun üzerine az miktarda ebeveyn, sosyal medyada alışveriş merkezi güvenliğinde robotların kullanılmasına karşı tepkilerini dile getirdi.

Nisan ayında, bir K5 şirketin genel merkezinin dışında bir adamla boğuşunca Knightscope yine haber olmuştu.

“Robot acil durumda yapması gerekeni yaptı. Kurallara aykırı bir durum olduğunu anlayınca alarmları çalıştırdı ve durumu rapor etti.” sözleriyle K5’i savunan Knightscope satış ve pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Stacy Dean Stephens, “Bu olay Knightscope’un özünü anlatıyor: insanlar ve robotlar suçları önlemek için birlikte çalışıyor.” diye ekledi.

Şirketin Amerika’da beş eyalette 19 müşterisi var. Müşterilerin çoğu robotları otoparklarda ve ofis binalarında devriye gezmesi için kullanıyor.

Sonuçları oldukça çeşitli. Li, geçen ay Knightscope’un yerel güvenlik polisi ile çalışan bir müşterisinin bir vandalizm şüphelisinin kimliğini tespit edip tutuklamasına yardımcı olduğunu söylüyor. Başka bir müşteri ise Knightscope’u hamileler için ayrılan park yerlerini kullananları tespit ve rapor etmek için kullanıyor.

Li’ye göre gerçek “RoboCop” suçları önleyebilir: “Evinizin veya ofisinizin önüne işaretli bir emniyet aracı koyarsam, suçlu davranışı değişir.” (Her zaman olmasa da polis sayısının artması suçu azaltabilir.)

Amerika’daki güvenlik görevlilerinin çoğu bir özgeçmiş kontrolünden geçiyor ve birkaç saatlik eğitim alıyor. Kaliforniya’da lisansları olması gerekiyor. Ancak eyalet sınırları arasında karmançorman kurallar ve yönetmelikler, birçok özel güvenlik görevlisinin çok az eğitim veya gözetimle sektöre girmesine neden oluyor. Araştırmacı Gazetecilik Merkezi ve CNN’in bir yıldan uzun süren araştırmasına göre bunun sonuçları trajik olabiliyor.

Bir robot çevreden aldığı girdilere dayanarak veri güdümlü kararlar veriyor. Kendisine söyleneni yapıyor (kötü amaçlı kişiler tarafından hacklenmesi durumunda bunun da negatif sonuçları olabilir). Tavır sergilemiyor veya hastalık izni almıyor.

Bazı müşteriler robotlarını gerçekten seviyor. Li bir şirketin robotlarına çalışan kartı çıkardığını söylüyor. Siber güvenlik şirketi ForeScout’un K5 makinesinin Twitter sayfası bile var.

Knightscope bu yılın sonlarına doğru üniversite kampüslerine, film stüdyolarına ve emniyet binalarına açılım yapmaya gözünü dikmiş. Li, bunun teknoloji yoluyla okulları güvenli hale getirmek için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyor. Robotlar şüpheli faaliyetleri insanlardan daha hızlı teşhis edebilir ve insanlardan daha uygun fiyata hizmet verebilecekleri için kampüsün her yerine yerleştirilebilir.

Ford’un eski yöneticisi Li, robot teknolojisinin güvenlik sektöründe büyük bir rol oynayacağını düşünüyor.

“Robot teknolojisi dünyayı tersine çevirecek.” diyor.

Etiketler