SpaceX’in Oyun Kitabı: Tarih Yazın ve Sonra Daha Fazlasını Yazın

SpaceX, aynı roketi tekrar yörünge alanına fırlatarak tarih yazdı. İnanması güç haberler bununla da bitmedi.

Aynı zamanda Tesla’nın da başı olan CEO Elon Musk, fırlatmadan sonra yaptığı basın açıklamasında, roketin ilk aşamasının güvenli bir şekilde inmesinin yanı sıra şirketin 6 milyon dolarlık karenaj (kaplama) geri kazanımı olduğunu söyledi. Bu, roketin taşıdığı yüke ev sahipliği yapan en üst kısmı ve geçtiğimiz Perşembe günkü fırlatmada bir iletişim uydusuydu.

Musk, karenajın uyduyu kullandıktan sonra onu okyanus inişine yönlendiren iticiler ve paraşütlerle donatılmış olduğunu söyledi.

Musk, “Kesinlikle pastanın üstündeki kirazdı.” dedi.

Uzay aracının parçalarını yeniden kullanmak, SpaceX’in iş planının temel taşı.

Bilindiği üzere roketler yalnızca bir kez kullanılıp görev sonrasında yakılmak üzere atmosfere bırakılıyor. Ancak SpaceX bunu değiştirmek ve uzay uçuşu maliyetini düşürmek için yıllardır çalışmakta.

Perşembe günkü fırlatma bu hedefe doğru atılmış büyük bir adım. Sadece SpaceX’in 62 milyon dolarlık Falcon 9 roketinin ilk aşamasının yörüngeye yeniden fırlatılabileceğini değil, ikinci kez de başarılı bir şekilde kurtulabileceğini kanıtladı. (SpaceX, birinci aşamadaki roketin maliyetinin toplam maliyetin %70’i olduğunu söylüyor.)

Roket aynı zamanda Atlantik Okyanusu’nun ortasında futbol sahası boyutundaki bir platforma (droneship) inmesiyle de ikinci kere tarih yazdı.

Basın açıklamasında Musk, roketin üçüncü kez uzaya gitmeyeceğini söyledi. SpaceX, roketi, Perşembe günkü fırlatmanın gerçekleştiği Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’ne (Kennedy Space Center) bağışlamayı planlıyor.

Ancak SpaceX, önceki fırlatmalardan 7 adet ilk aşama yardımcı roketi başarılı bir şekilde kurtarmıştı ve Musk bunları kullanıma sokmayı planlıyor. SpaceX, 2017’de kullanılan roketlerle altı tane daha fırlatma yapacaklarını söyledi.

SpaceX ayrıca geri dönüşümlü roketlerin daha çabuk fırlatılması için de deneme yapacak. Musk, Perşembe gecesi Twitter’da bir sonraki hedefin aynı roketi 24 saat içinde iki kez fırlatıp indirmek olduğunu söyledi.

Tekrar kullanılmış roketler, SpaceX’in uzun zamandır beklenen Falcon Heavy’sinin (birbirine bağlı 3 Falcon 9’dan oluşan roket) parçası olacak. Musk, Perşembe günü yaptığı açıklamada, roketin iki yan destekçisinin yenilenmiş Falcon 9’lar olacağını söyledi.

Musk Cuma günü, Falcon Heavy fırlatmasının “yaz sonlarında” olacağını belirten bir tweet yayınladı.

SpaceX ekibi, yakında Falcon Heavy roketinin üst aşamadaki kısmını kurtarmaya da çalışabilir.

Cuma günü Musk, Twitter aracalığıyla, “Tam yeniden kullanım için Falcon Heavy demo uçuşunda üst aşamayı geri getirmeye çalışmak; başarı ihtimali düşük ama belki de denemeye değer.” dedi.

İkinci aşamanın Dünya’dan çok daha uzağa uçtuğu düşünülürse, üst aşama roketin inişi aşırı derecede karmaşık bir uğraş.

Musk böyle bir şeyin “Hail Mary” teşebbüsü olduğunu söyledi. Ancak sonra, SpaceX’in tarihinin imkansızların veya yapılmamalıların başarıldığı anlarla dolu olduğunu ekledi.

Etiketler