Kaliforniya’da Bir Lise Snap’in Halka Arzından Milyonlar Kazandı

Geçen haftanın başlarında Simon Chiu, Snapchat ekibinin San Francisco’daki yatırımcılar için gerçekleştirdiği halka arz sunumunu izledi. Etrafı, Morgan Stanley ve Goldman Sachs gibi yatırım bankacıları ile çevriliydi.

CNNTech’e konuşan Chiu, “Biraz sudan çıkmış balık gibiydim.” dedi. “Ben bir eğitimciyim. Normalde yaptığım şey bu değil.”

Chiu, Mountain View, Kaliforniya’daki Saint Francis Lisesi’nin müdürü. Bu Katolik okulu, Snapchat’in ilk yatırımcılarından biri. 5 yıl önce Saint Francis, Snapchat’e 15.000 dolar yatırım yaptı. Şirketin rekorlara tanıklık eden halka arzından sonra, büyük ihtimalle bu hisse milyonlar değerinde.

Bu olağandışı payın arkasında ise sadece uygulamayı takıntı haline getirmiş birkaç öğrenci ve risk sermayedarı olan meraklı bir ebeveyn var.

Lightspeed Venture Partners’ın kurucusu Barry Eggers işten eve geldiği bir gün, kızını ve arkadaşlarını telefonlarına bakıp gülerken buldu.

“Kızım bana baktı ve şöyle dedi: ‘Baba, bu uygulamayı gördün mü? İsmi Snapchat.'” Eggers, Medium’a yazdı. Ardından oğlu odaya girdi ve babasına, “Evet, biz de çok kullanıyoruz.” dedi.

Durumun karşısında şaşıran Eggers,  Lightspeed’in ortağı Jeremy Liew’e ulaşmaya karar verdi.

Liew CNNTech’e, “[Barry’nin kızı] herkesin telefonunda olan üç tane uygulama olduğunu söyledi: Instagram, Angry Birds ve Snapchat.” dedi. “Instagram ve Angry Birds’ü biliyorduk.”

Liew biraz dedektifçilik yaparak Snapchat’in CEO’su Evan Spiegel ile Facebook üzerinden bağlantı kurdu. Spiegel “5 dakika sonra” Liew’e dönüş yaptı ve bir toplantı ayarladılar.

Liew ve şirketi Snapchat’e yatırım yapmaya karar verdi fakat Eggers ayrıca kızının okulunu da yatırım yapmaya davet etti. Öğrencilerin aileleri daha önce startupları desteklemek için Eggers’ın da kurulda görev aldığı bir Saint Francis yatırım fonu kurmuştu.

2012’nin Nisan ayında, Lightspeed 485.000 dolar, Saint Francis ise 15.000 dolar yatırımda bulunarak Snapchat’in ilk yatırımcıları oldular. Liew’e göre, Snapchat o zamanlar sadece 4.25 milyon dolar değerindeydi.

Okulun eski müdürü Kevin Makley, “Gerçekten yüksek beklentilerimiz yoktu.” dedi. “Toplu olarak, bunun küçük bir yatırım olacağına karar vermiştik.”

Perşembe günü, Snapchat’ın ana şirketi, New York Borsası’nda 33 milyar dolar piyasa değeri (lise yatırım yaptığı sırada olan değerinin 7.750 katından fazlası) ile alım satım (trading) başladı.

Halka arz başvurusuna (IPO filing) göre, Toplamda şirkete 8.1 milyon dolar yatırımda bulunan Lightspeed, Snapchat’in hisse açılış bedeline bağlı olarak şimdi yaklaşık 2 milyar dolarlık bir hisseye sahip.

Saint Francis, kendine ait Snapchat mevcudunun değerini açıklamadı ancak Makley, açık ara okulun en başarılı yatırımı olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde okul yöneticileri, yatırımın hikayesini ve parayla neler yapılabileceğini açıklamak için fakülte ve personel ile görüştü.

Chiu, “Büyük ihtimalle 16 yaşındaki bir çocuk için bunun nasıl gerçekleştiğini anlamak zor.” dedi. “Sanırım öğrencilerimiz için bu, her gün kullandıkları bir şey hakkındaki küçük bir heyecan olacak.”

Okulun topluluğuna gönderdiği bir mektupta Chiu, Snapchat ödemesinin “Katolik eğitiminin daha karşılanabilir olmasına” yardımcı olacağını ve daha fazla öğretim üyesinin işe alınmasını sağlayacağını yazdı.

“Bu inanılmaz nimet, tek başına stratejik planın amaçlarını finanse etmeyecek. Ancak gerekli temellerin atılmasına ve önemli bir başlangıç yapmamıza yardımcı olacak.”

Geçen hafta gerçekleşen halka arz yatırımcı sunumunun sonunda Chiu, Snapchat’in CEO’su Evan Spiegel’e bu fırsat için teşekkür ettiğini söyledi.

Etiketler