Pixar’dan Khan Academy’de Ücretsiz Online Hikaye Anlatımı Dersi

Mevzu hikaye anlatma olunca Pixar‘dan daha uzman olduğunu iddia edebilecek nadir sayıda şirket vardır. Disney’in animasyon stüdyosu Pixar, göz alıcı görseller ve sürükleyici hikayeleriyle her daim dünya standartlarında filmler üretmektedir. Şimdi ise Pixar, hikaye anlatma sanatını öğretmeyi planlıyor. Online eğitim sağlayıcısı Khan Academy ile yaptığı anlaşma ile Pixar ücretsiz olarak hikaye anlatımı dersi verecek.

İki şirket “Pixar in A Box” konsepti için bir araya geldi. Bahsi geçen dersler Inside Out (Ters Yüz) ve Up( Yukarı Bak) yönetmeni Pete Docter, Brave (Cesur) yönetmeni Mark Andrews, Inside Out (Ters Yüz) hikaye sanatçısı Domee Shi ve Ratatouille animatörü Sanjay Patel’den alınan bilgilerle oluşturuldu.

Online ve ücretsiz olarak yayınlanan ilk derste karakter ve ortam belirleme gibi hikaye anlatıcılığa giriş niteliğindeki bilgiler veriliyor. Dersler hem video hem de öğrencilerin tamamlaması gereken aktiviteler içeriyor. Bir sonraki bölümde ise özellikle karakter yaratma konusuna değinilecek ve diğer bölümlerde ise hikayeleme, duygusal ilgi ve daha fazlası 2017 boyunca öğrencilerin hizmetine sunulacak.

Pixar’ın Khan Academy’deki bir önceki anlaşmasında sanal kameralar, efektler ve animasyonlar gibi konularda dersler işlenmişti. Ancak ilk kez bu sefer sinema üretiminin daha az teknik kısımlarına değiniliyor.

Etiketler