Bir Sonraki Uber’iniz Kendi Kendini Sürebilen Bir Mercedes Olabilir

Lüks Mercedes-Benz otomobilleri ve ticari araçları üreticisi Daimler, platformunu otomotiv üreticilerine açmayı planlayan Uber’in ağına kendi kendini sürebilen araçlardan tedarik edecek.

Bu anlaşma kapsamında otonom sürüş teknolojisi ile donatılmış, Daimler tarafından üretilen araçların “önümüzdeki birkaç yıl içerisinde” Uber için hizmete girmesi var. Uber geçen yıl Pittsburgh’da kendi kendini sürebilen arabalar üzerinden test yapmış, Ford Fusion sedanları ve Volvo XC90 SUV’leri modifiye ederek kendi sistemi üzerinde kullanmıştı. Test hizmetini kısa bir süreliğine San Francisco’ya taşımış, ancak California Motorlu Taşıtlar Kurumu ile anlaşmazlığa girdikten sonra test sürüsünü Arizona’da sürdürmek zorunda kalmıştı.

Uber’in CEO’su Travis Kalanick, “Daimler gibi otomotiv üreticileri stratejimiz için kritik rol oynuyor, zira Uber’in araba üretimi konusunda hiç tecrübesi yok. Aslına bakarsanız araba üretmek çok zor.” dedi. “Bu nedenle biz de onları kendimiz üretmektense dünyadaki en iyi oto-üreticiler ile ortaklığa gitmeyi tercih ettik.”

Otonom Mercedes-Benz araçlarının tam olarak ne zaman Uber’in ağına dahil olacağı ile ilgili herhangi bir bilgi verilmedi. Anlaşmanın finansal rakamları ile ilgili de bir bilgi yok. Konu ile ilgili iletişime geçilen şirket temsilcileri ise yorum yapmaktan kaçındı.

Otonom araç teknolojisini geliştirme çabalarının yanı sıra her iki firma da otonom ticari araçlar için vaat edici bir gelecek görüyor. Daimler’in Highway Pilot girişimi ve Uber’in 18 tekerli yarı-ticari aracı Otto buna en iyi örnek.

Uber projesi, Daimler’in mobilite hizmetlerindeki ilk girişimi değil. Şirketin bundan önce de Smart mini-arabaları mobil uygulama üzerinden saatlik olarak kullanıma açan Car2Go isimli bir araba paylaşım girişimi mevcuttu. Şirket aynı zamanda BMW ve Audi ortaklığında şirketlere kendi kendini sürebilen teknoloji programları üzerinden veri sağlayan HERE isimli dijital haritalama platformunun da sahiplerinden bir tanesi konumunda.

Talep üzerine araç kiralama sektöründe hem ABD’de, hem de pek çok diğer pazarda dominant etkiye sahip olan Uber’in tamamen otonom mobilite hizmetlerine geçişi, araç tedarik edecek otomotiv ortaklar konusunda zorluk yaşaması durumunda oldukça zor bir hal alabilir. Daimler’i ve diğer üreticileri yanına almak Uber için bu açıdan oldukça önemli.

Etiketler