Amazon Kentucky’de 1,5 Milyar Dolar Değerinde Bir Hava Kargo Merkezi Kurmayı Planlıyor

Amazon’un geçtiğimiz günlerde duyurusunu yaptığı uçan depo patenti havada kaldı gibi. Drone teslimatlarına yönelik pek fazla gelişme gösterildiği de söylenemez. Ancak Amazon’un Kentucky Havalimanı’nda ilk hava kargo merkezini kuracağına dair gelen haberler oldukça mantıklı ekonomik veriler üzerine kurulu gibi. 2 milyon metre karelik tesis açıldığında şirketin UPS ve FedEx’e olan bağımlılığını sona erdirecek. Öte yandan Amazon zaten hali hazırda kargo devlerine olan bağımlılığından ufak ufak uzaklaşmak için paket işlerinin büyük bir kısmını düşük maliyetli yerel tedarikçilere vermeye başlamnıştı. Pek çok e-ticaret tüketicisi de siparişlerinin şirketin özel tırları tarafından teslim edildiğine şahit oldu.

Amazon okyanus nakliye işine de benzer nedenlerden dolayı girmişti. Şimdilerde ise şirket Çin’den gelen kargoları daha fazla kontrol altına alma yoluna gidiyor. Amazon özellikle platformunda satış yapan Çinli perakendecilerin mallarının kargoları ile yakından ilgilenmeye başladı. Bu iş için Amazon kendine kargo firması görevi yükleyerek gemilerde yer rezerve ediyor ve gümrük işleri ile uğraşıyor. Bu aynı zamanda lojistik tedarikçilerine ödediği maliyetleri de düşürmüş oluyor. Şimdiye kadar Amazon, Çin’den ABD’ye 150 konteyner göndermeye yardımcı oldu.

Şirket yeni hava merkezini var olan ve gelecek uçak filosunu muhafaza etmek için kullanacak. Merkezin şrikete 1.5 milyar dolardan daha fazlaya mal olması bekleniyor; bu da yüksek oranda otonom bir tesis olacağını işaret ediyor; tıpkı UPS’in ve FedEx’in olduğu gibi. Söylenenlere göre şirket ilk başta tesiste yaklaşık 2.000 kişi çalıştıracak.

Farklı kaynaklara göre Amazon’ın nihai amacı kendi ve diğer perakendeciler için paket teslimatı yapmak. İş Walmart veya Target gibi büyük perakendeciler için bunu yapmaya gelince bu hiçbir zaman olmayacak. O tür şirketler Amazon’u aslında kendilerinin en büyük rakibi olarak görüyor ve onun ek lojistik avantajlara ulaşmasına asla yardımcı olmak istemezler.

Etiketler