Airbnb, ABD’ye Uçuşları Engellenen Kişilere Ücretsiz Konaklama Teklif Ediyor

Brian Chesky, Başkan Trump’ın kapsamlı göç düzenlemesini kınayan birçok teknoloji liderlerinden biri. Şimdi, Airbnb’nin CEO’su, bu düzenleme sonucu çaresiz bırakılmış insanlara ücretsiz konut teklif ediyor.

Trump, yedi tane Müslüman çoğunluklu ülkenin vatandaşlarının en az 90 gün boyunca ABD’ye girişini yasakladı. Ayrıca söz konusu düzenleme önümüzdeki 4 ay boyunca tüm mültecilerin kabulünü durdurmakla beraber savaş yüzünden harap olmuş Suriye’den kaçan insanların kabulünü de süresiz olarak yasaklamakta.

Buna karşılık, Chesky, Twitter’da “Ülkeleri ve mültecileri Amerika’ya sokmamak doğru değil ve bunun sonucu etkilenmiş insanları yalnız bırakmamalıyız” yazdı.

Bir Facebook postunda, ücretsiz konut teklifinin “mülteciler veya ABD bağlı uçuşu reddedilen ve ikamet ettikleri ülkede olmayan ihtiyaç sahipleri” için geçerli olduğunu yazarak konuyu detaylandırdı. Daha fazla bilgi için ise insanların Airbnb üzerinden e-mail göndermelerini istedi.

Trump’ın yürütmeye ilişkin düzenlemesi, ABD ve Orta Doğu hava alanlarında mülteciler dahil olmak üzere yasal vizesi olan birçok insanı mağdur etti.

Philedelphia’daki Andrew Tran gibi birçok Airbnb ev sahibinin yardım teklifi hızlı geldi. Tran, CNNMoney’de “Karımla ben göçmen ailelerden Amerika’ya geldik ve bu ülkede bir fırsata sahip olduğumuz için çok şanslıyız” dedi. “Elimizden gelen her şekilde katkıda bulunmak için ilham aldık.”

Airbnb’nin, en son Şili’deki yangından ve İtalya’daki depremden sonra olmak üzere 191 ülkedeki konut ağını doğal afet mağdurlarına yardım etmek için kullanması gibi bir geçmişi var.

Ancak, şirketin ne şekilde destek sağlayacağı veya mülteciler için acil konaklamanın benzer afet durumlarında etkinleştirilmesi konusu tam olarak belli değildi.

Bir sözcü daha fazla ayrıntı veremedi ve @Airbnbhelp’te şirketin müşteri destek ekibi sadece yakında daha fazla ayrıntının açıklanacağı üzerine bir tweet yayınladı.

Dünya liderleri de bu yasaktan etkilenen insanlar için kapılarını açıyor. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Twitter’da “İnancınız ne olursa olsun, zulüm, terör ve savaştan kaçanlar için Kanada’nın kapıları açık. Çeşitliliğimiz gücümüzdür. #WelcomeToCanada” yazdı.

Trump’ın düzenlemesi, yakın müttefikleri de dahil olmak üzere 38 ülkeden gelen yolculara doğrudan görüşme yapılmaksızın seyahat yetkisi yenilemesi sağlayan Vize Görüşmesi Muafiyet Programı’nın (Visa Interview Waiver Program) askıya alınmasının değerlendirilmesini de talep ediyor.

Etiketler