Robot Kuryeler ABD Sokaklarında Gezmek Üzere

Kaliforniya, Redwood City ve Washington, D.C. ‘deki en yeni kurye insan değil 6 tekerlekli bir robot.

Şubatın başında, genç yenilikçi sevkıyat şirketi Postmates D.C.’de robotlar test etmeye başlayacak ve DoorDash aynısını Redwood City’de yapacak. Gündüz sipariş veren müşteriler kaldırımlarda kendi kendilerine yürüyen bir robottan siparişlerini teslim alabilirler. Robotlar teslimlerini bir düğme basarak açılabilen gövdelerinde tutuyor. Şimdilik, robotları yapan Starship Technologies’in robotları sıkıntıdan uzak tutmak ve merak eden yayaların sorularını cevaplamak için arkasında yürüyecek olan çalışanları olacak.

Skype’ın kurucu ortaklarının liderliğinde olan Starship Technologies; Britanya, Almanya, İsviçre ve Estonya dahil geçen yılda 25.750 km tamamladı. DoorDash ve Postmates programları Amerika’daki ilk ortaklığı.

Starship Technologies’in COO’su Allan Martinson geniş ve kalabalık olmayan Amerika kaldırımlarında çalışmasıyla ilgili “robotun perspektifinden neredeyse bir rüya gibi oldu” dedi. Robot için mesela Londra kaldırımlarıyla baş etmek  çok daha zor.

Washington’un kuzeybatı bölümleriyle sınırlı olarak beş robot D.C.’de  çalışacak. Redwood City’de on robot olacak.

Kuruculardan Stanley Tang, DoorDash’in 1,6 km altındaki teslimatlarda robotları kullanacağını söyledi. İnsan kuryelerin uzun mesafe ve büyük siparişler için daha iyi olduklarını da ekledi. Starship robotu bir yaya hızıyla hareket ediyor, bu da uzun yolculuklar için uygun değil.

Stanley Tang “Eğer restorana 500 adım yakında oturuyor ve 5 dolarlık bir içecek sipariş ediyorsanız, bu siparişinizi muhtemelen bir robot getirecektir” dedi. Ancak herhangi bir kişinin robottan teslimat alacağı garanti edilemiyor.

Robot kuryelerin geleneksel kuryelerden daha ucuz veya pahalı olacağı konusunda Tang emin değil. Ayrıca şirketin robot kurye için ekstra ücret alıp almaması konusu da kesin değil.

Aylık 1.5 milyon teslimat yapan Postmates eğer sonuçlar iyi olursa robot kullanımının artacağını söyledi.

Etiketler