24 Saat Aranabilen Acil Durum Hattı Mültecilerin Ülkelerini Terk Etmelerine Yardımcı Oluyor

Mülteci krizinin Türkiye’de ve Avrupa’da ne kadar büyük bir sorun olduğu tartışılamaz. Bu sorunun çözümüne yardımcı olmak için Suriyeli bir mülteci, ülkelerinden kaçan diğer Suriyelilerin tehlikeli yerleri görüp oralardan uzak durarak rotalarını çizmelerini sağlayan bir 24 saat acil durum hattı yarattı.

Mohammed Abu Amar, 2013 yılında Şam’daki bombalamadan sonra ailesiyle birlikte ülkeyi terk etti. Yolculuğun Amar’ın çocuklarının üzerinde ciddi psikolojik etkileri oldu ve Amar da iki bacağını kullanamaz duruma geldi. Kendi deneyimlerini hatırlayarak Amar, Suriyelilerin Akdeniz’i geçmelerine yardımcı olan 24 saat aranabilir bir acil durum hattı geliştirdi. Mültecilerin ülkeden kaçarken onlara ihanet etme olasılığı oldukça yüksek olan kaçakçılardan yardım istemelerini engellemek amacıyla Amar, mültecileri kendisi yönlendiriyor. Şu anda Hamburg’da bulunan Amar; kendisini arayanları hava durumu ile ilgili bilgilendiriyor, koordinatlara göre yönlendiriyor, teknik bir arızayla karşılaştıklarında onlara yardımcı oluyor ve denizin koşulları zorlayıcı ise ya da bottakilerden biri denize düşerse Sahil Güvenliği ile iletişime geçiyor.

Abu Amar telefon numarasını hiç değiştirmedi ve şu anda Suriye’de en çok paylaşılan numara onunki. Kendisi ve çevresi şu ana kadar 80.000 kişiye yardımcı oldu ve 900’den fazla botu Avrupa’ya yönlendirdi. Amar, bütün bunların zor olduğunu itiraf ediyor: “Bunu yapmak gerçekten çok zor. Çok fazla arama geliyor.”

Etiketler