Daha İyi Google Aramaları İçin 12 İpucu

Her gün düzinelerce arama yaptığınız için, büyük ihtimalle Google’ı oldukça iyi kavradığınızı düşünüyorsunuz. Birkaç kelime yazıyorsunuz, Ara butonuna tıklıyorsunuz, çok kısa bir süre bekliyorsunuz, tam olarak aradığınız şeyi bulamayınca aramanızdaki bazı kelimeleri değiştiriyorsunuz, sonra yine Ara butonuna tıklıyorsunuz ve aradığınız şeyi bulana kadar böyle devam ediyorsunuz.

Bilmiyor olabileceğiniz şey ise arama terimlerinizin ne kadar kesin olabileceği ve en sonunda ‘Gelişmiş Arama’ özelliğini kullanmadan aradığınızı bulabileceğiniz.

Bilmenizin yararlı olacağı birkaç işlem ve sembol arama sonuçlarınızı daraltıp işinizi kolaylaştıracaktır.

1. Yalnızca Belirli Siteleri ve Alanları Arama

Belirli sitelerdeki bilgileri arıyorsanız arama yapacağınız kelimeden sonra site: yazıp arama yapmak istediğiniz siteyi yazın ve arasına boşluk eklemeyin. Örneğin hava durumuna bakmak istiyorsanız ve bunu AccuWeather’dan öğrenmek istiyorsanız, hava durumu site:accuweather.com yazıp yalnızca AccuWeather sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

2. Spesifik Bir Kelimeyi veya Kelime Öbeğini Arama

Aklınızda belirli bir kelime veya kelimeler varsa ve bunları yazdığınız sırada aramak istiyorsanız aramanızın başına ve sonuna tırnak (“) işareti koyun, böylece arama sonuçlarınız yalnızca aradığınız şekilde çıkacaktır ve sonuçlar daralacaktır.

3. İstemediğiniz Sitelerdeki Sonuçları Görmeme

Yukarıdakinin aksine sonuçlarda görmek istemediğiniz bir site veya kelime varsa, aramanızı yazdıktan sonra istemediğiniz siteyi/kelimeyi başına ‘-‘ koyarak yazın.

Örneğin hava durumunu ararken AccuWeather’dan sonuçları görmek istemiyorsanız hava durumu –site:accuweather.com veya İstanbul’un sonuçlarını görmek istemiyorsanız hava durumu –istanbul yazın.

4. Bir Kısmını Hatırlayamadığınız Atasözleri ve Deyimler

Tam olarak anımsayamadığınız bir atasözü veya deyim mi var? Hatırlayabildiğiniz yerleri yazıp hatırlayamadığınız yerlerin yerine ‘*’ koyun. Böylece aradığınızı rahatça bulabileceksiniz. Örneğin: acele işe * karışır

5. Bulamadığınız Sayfaların Kopyalanmış Halini Bulma

Eğer siz okuduktan sonra silinmiş ve bir daha baktığınızda bulamamış olduğunuz bir sayfa varsa, Google o sayfanın bir kopyasını çıkarmış mı diye bakabilirsiniz.

Aradığınız linki girmeden önüne cache: ekleyin. Unutmamanız gereken bu versiyonun sürekli orada olmayacağı.

6. Dosya Tipleri

Eğer belirli bir dosya tipinin peşindeyseniz, filetype: aracını kullanabilirsiniz.

Örneğin PDF formatında yaratıcılıkla ilgili bir şey arıyorsanız yaratıcılık filetype:pdf yazın veya PowerPoint sunumu arıyorsanız yaratıcılık filetype:ppt olarak arayın.

7. Tersinden Görsel Arama

Eğer elinizdeki fotoğrafın görüntü kalitesi daha iyi bir versiyonunu arıyorsanız tersinden görsel arama ile aradığınızı kolayca bulabilirsiniz. Google’da arama yaptıktan sonra Görseller’e tıklayın, arama boşluğunun yanındaki fotoğraf makinesi ikonuna tıklayın ve boşluğa arayacağınız görselin linkini yapıştırın. Benzer görselleri bu şekilde görebilirsiniz.

8. Belirli Bir Zaman veya Fiyat Aralığını Arama

Eğer bir şey satın alacaksanız ve bu alışverişe ayrılmış kısıtlı bir bütçeniz varsa, belirli bir fiyat aralığındaki ürünleri görebilirsiniz. Bunu yapmak için aradığınız ürünün yanına fiyat aralığını yazmanız yeterli, örneğin kahve makinesi alacaksanız kahve makinesi 150 TL..350 TL yazabilirsiniz. Çoğu zaman işinize yarayacaktır.

9. Veya (OR)

Yalnızca tek bir şeyi aramayın. Aramanızda görmek isteyeceğiniz birden çok seçeneğiniz varsa OR‘u kullanabilirsiniz.

Örneğin arabaları araştırıken araba BMW or Mercedes yazabilirsiniz.

10. Teslimatı Takip Etme

Eğer internet üzerinden bir şey satın aldıysanız ve paketinizi bekliyorsanız, Google’a size verilen teslimat numarasını yapıştırdığınızda Google bunun bir teslimat numarası olduğunu anlayacak ve size hangi kargoyla geldiğini soracaktır. Seçenekler arasından kargonuzu seçip paketinizin yerini öğrenebilirsiniz.

11. Benzer Siteleri Bulma

Bir sitedeki içerikleri beğeniyorsanız ve benzeri siteler arıyorsanız, Google’ın related: aracını kullanabilirsiniz.

12. Bir Yazının İçindeki Kesiti, Başlığının veya URL’sinin Bir Bölümünü Arama

Eğer bu üç öğeden birini arıyorsanız aşağıdaki araçlar size yardımcı olacaktır:

  • inurl: ile URL’nin içindeki bir bölümü arayıp sonuçları daraltabilirsiniz.
  • intext: ile bir yazının herhangi bir paragrafından bir kesiti arayabilirsiniz.
  • intitle: ile ise bir yazının veya sayfanın başlığının bir kesitini arayabilirsiniz.

Kaynak: CNET

Etiketler