AB’nin E-kitaplar Üzerinde Vergi İndirimi Yapması Bekleniyor

Avrupa Birliği’nde satılan e-kitaplar üzerindeki vergilerin azaltılması üzerine bir yıldır süren baskıların akabinde Avrupa Birliği Komisyonu, “elektronik olarak tedarik edilen kitap, gazete ve basın işleri” üzerinde vergi indirimi yapma önerisi getirdi.

Bu ayın başına kadar e-kitaplar, dijital hizmetler olarak sınıflandırılıyordu; doğal olarak da basılı kitaplar gibi özel bir vergi indirimine tabii değildi. Yayımcılar uzun zaman boyunca e-kitapların da basılı kitaplar ile aynı amaca hizmet ettiğini ve dolayısıyla aynı şekilde vergi indirimine tabii tutulmasını savundu.

Özellikle Polonya bu KDV ayrımına karşı çıkarak e-kitaplara ve dergilere özel vergi indirimi getirterek dijital ekonominin canlandırılması gerektiğini ileri sürüyordu.

AB’nin e-kitapları “hizmet” olarak sınıflandırmaktan vazgeçmesi ve bunun yerine onları birer ürün olarak kabul etmesi haberi, özellikle yayıncılar, online perakendeciler ve tüketiciler için oldukça önemli bir kazanım oldu. Her ne kadar vergi gelirleri, 2017’nin ortasında e-kitaplar yeniden sınıflandırıldığında düşecek olsa da, AB’nin vergi kanunlarını dijital ticaret dünyasına uyarlaması oldukça önemli bir gelişme.

Etiketler