Elon Musk Trafiği Yok Etmek İçin Bir ‘Delme Şirketi’ Kurmak Konusunda Ciddi Gibi Gözüküyor

Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ın oldukça iyi bir espri anlayışı var, fakat bazen söylediklerinde ciddi mi ve yeni büyük projesini mi açıklıyor yoksa şaka mı yapıyor anlamakta zorlanıyoruz.

Örneğin, geçtiğimiz Cumartesi Musk; trafikten bunalmış her Los Angeleslının içten içe haykırdığı sözleri söyledi: Bu şehir trafikle kaynayan bir cehennem.

“Trafik beni deli ediyor,” yazdı Musk.

Fakat orada durmadı. Trafiği aşmak için önüne çıkan engelleri delme fikrini ortaya attı.

Bununla da kalmayıp, Elon Musk olmanın gerektirdiği bir şeyi yaptı; bunu yapacak olan firmaya isim buldu: The Boring Company (Delme Şirketi; İngilizce’de ‘boring’ aynı zamanda ‘sıkıcı’ anlamına gelmektedir, yani bir diğer anlamı da ‘Sıkıcı Şirket’ oluyor).

“Delmektir bizim yaptığımız şey”

Ve herkes Musk’ın tam da trafiğin sıkıntısını eğlenceli bir espriyle geçirmeye çalıştığını sanarken Musk şöyle bir tweet daha attı: “Bunu gerçekten yapacağım”.

Aynen öyle, Musk trafiği yok etmek için önüne ne çıkarsa (dağ, tepe vb.) delmeye hazır. Gerçekten.

Musk’ın son rastgele fikri ‘Hyperloop’un birçok startup yumurtlamasına yardımcı olduğunu ve gerçekten Dubai’de inşa edileceğini önceki yazımızda belirtmiştik. Bu nedenle Musk trafiği engellemek için bir şeyleri delmeyi planladığını söylediği zaman, onu ciddiye almak lazım.

Otonom araçların (Tesla’nınki de dahil) gittikçe yaygınlaştığını ve bunun sonucunda binlerce aracın daha sokaklara çıkacağını düşününce Musk’ın fikri aslında ilginç olabilir.

Şimdi, Musk dünyanın üstünde ve yukarısında seyahat etmek için araçlar geliştirdi, o zaman neden içinden geçen bir tane de üretmesin?

Elon Bey, bu planları yakın zamanda bekliyoruz. Los Angeles’a, İstanbul’a ve trafikle dolup taşan birçok şehre yardımınız dokunabilir.

Etiketler