Panasonic’in Yeni Sistemi Markette Faturanızı Hesaplıyor ve Aldıklarınızı Paketliyor

Neden bilmiyorum ama market alışverişinden hiç hoşlanmam. Amazon gibi firmalar ve artık Panasonic de bu alandaki sorunlara teknolojik çözümler üretmeye başladı. The Wall Street Journal’ın haberine göre Panasonic, markette sepetinize ürünleri yerleştirir yerleştirmez barkodlarını okuyan ve aldıklarınızı kasada otomatik olan poşetleyen bir sistem üzerinde çalışıyor. Bu sistem sayesinde artık marketlerde çıkışta tek yapmamız gereken şey ödemeyi yapmak olacak.

Geçen hafta ise Amazon, marketlerde müşterilerin sadece almak istediği ürünleri alıp ödeme yapmadan dükkandan çıktıkları ve aldıklarının otomatik olarak müşterilerin Amazon hesabından ödendiği bir market açtığını duyurmuştu. Bu sistem ise yalnızca Amazon mağazalarında geçerli olduğundan ve bir Amazon hesabı gerektirdiğinden Panasonic’inkine nispeten daha elverişsiz olabilir.

Panasonic’in sistemi alınanların toplam tutarını hesaplamak için ürünlerin üzerindeki etiketleri kullanıyor ve alışveriş sonunda sepet bir bölmeye yerleştirilince açılıp kapanan bir kapak sayesinde alınanları poşete aktarıyor. Bu sistem kasalardaki bitmek bilmeyen kuyrukların azalmasını sağlayabilir ve bazı “jet kasa” sistemlerinde müşterilerin ürünleri teker teker okutmasına gerek kalmadan hızlı bir şekilde satın almalarını kolaylaştırabilir. Son bahsettiğim jet kasalar pek büyük bir sorun gibi görünmeyebilir, fakat teknolojiyle arası pek iyi olmayan müşterilerin alışverişini oldukça kolaylaştıracaktır.

Panasonic’in bu sistemi henüz tam oturmamakla beraber şu anda merkez ofislerinin yakınındaki bir markette kullanılmakta.

Birçok kişinin ideal market alışverişi, düşündükleri ürünün buzdolaplarında veya evlerinin ilgili yerlerinde sihirli bir şekilde belirmesi olabilir, ama şimdilik buna en yakın teknoloji Panasonic’inki gibi görünüyor 🙂

Etiketler