Almanya’da Toplu Taşıma Kullananlar Reklam İzleyerek Ücretsiz Seyahat Edebiliyor

Toplu taşıma etrafında şekillenen pek çok inovasyona tanık olduk. Şimdilerde Alman temelli startup WelectGo, ‘advertorial’ izleme karşılığında ücretsiz tren ve otobüs bileti sunuyor.

Almanya’nın Düseldorf şehrinde operasyonlarını sürdüren WelectGo kullanıcıları, uygulamayı indirdikten sonra 20 saniyelik advertoryalleri izliyor. Hemen akabinde 2.60 euro değerindeki tren ya da otobüs bileti doğrudan cihazlarına yükleniyor. Bilet, şehir boyunca 90 dakika boyunca geçerli oluyor. Hizmet kullanıcılardan doğum tarihi, cinsiyet, e-mail adresleri ve isim de olmak üzere pek çok kişisel veri topluyor, sonrasında da bu veriyi anonim olarak reklamcılara vermek amacıyla derliyor. Reklamcılar aynı zamanda bir kişinin reklamlarının her birini kaç defa izleyebileceğini de seçebiliyor.

Hizmete olan talep oldukça fazla ve an itibariyle uygulama yaratıcılarının beklentilerinin üzerine çıkmış durumda. Şu an için ücretsiz biletler her gün birkaç saat içinde kullanılıp tükeniyor. Her ne kadar şu an için yalnızca 4 reklamı olan 2 sponsor olsa da, şirketin göstermiş olduğu başarı gelecek sponsorların düzenli bir şekilde talep göstereceğini işaret ediyor. Daha fazla reklam alanı müsait olduğunda yolcular izlemek istedikleri reklamları da seçebilecekler.

Uygulama vaktinizin yalnızca 80 saniyesini ayırmanızı isteyerek sizi 2.60 euro değerinde bir bilet ile ödüllendiriyor. Bu da kullanıcılara saatte ortalama 120 euro tasarruf etme fırsatı veriyor.

Etiketler