Apple İmkansız Bir Rüyayı Gerçekleştirdi

Son birkaç yıldır Apple, akıllı telefon ekosisteminde en büyük kâr payını elde ediyor. Bu oranı hesaplamak her zaman eğlenceli olmuştur: her ne kadar imkansız gibi gözükse de, BMO Capital Markets’ın son raporuna göre Apple endüstri kârının %103,6’sını elde etmekte.

Apple, aritmetik yasalarının mümkün olmadığını ileri süren miktarlarda sistemden para kazanıyor.

Yüzdelik hesaplamadaki bu anormalliği, kâr için uygun para hesaplamaları açıklıyor. Tim Cook ve ekibi bu başarıları için Samsung Note 7’ye teşekkür edebilirler. Telekom sektöründeki üreticilerin elde ettkikleri kâr hesaplamasına zararlar da eklendiği için, sistemde yalnız alıcıların ödedikleri paradan fazlası bulunuyor. Samsung’un Note 7 yüzünden gittikçe artan zarar miktarını da hesaba katınca, Apple’ın kâr oranı yüzdelik dilimi aşıyor.

Evet imkansız gözüküyor, fakat aritmetik bazen şaşırtıcı olabiliyor.

Asıl önemli ve ilgi çekici olan, Apple’ın bu kârı piyasadaki satışın %12’sini gerçekleştirerek elde etmiş olması. Apple; cihazının donanımını, halk üzerindeki imajını ve pazarlamasını bu kadar üst seviyeye getirebilen tek firma olduğu için ekosistemdeki karın böyle bir çoğunluğunu elde edebiliyor. Kazanılan bu para yazılım için araştırmalarda ve ürün tasarımını zenginleştirilmede kullanılabilir. Bu durum Apple’ın yararına olmakla birlikte, diğer firmaların Android’e yapacağı yatırım oranını azaltıyor. Bu ise Android ve iOS arasındaki çekişmeyi oldukça etkileyecektir.

Etiketler