Delta Yolcuları Bagajlarını Harita Üzerinden Takip Edebiliyor

Delta yolcuları, bagaja verdikleri valiz ve çantalarının takibini artık daha etkili bir biçimde yapabilecek.

Seyahat eden yolcular, Delta’nın uygulamasını kullanarak valizlerinin yolculuğunu detaylı olarak görebilmek için valizi harita üzerinden takip edebilecek. Pinler, valizin uçağa doğru yol alması, yaptığı transferleri ve alınmak üzere terminale varışı gibi farklı durum değişiklikleri ile ilgili yolcuyu bilgilendirecek.

Delta’nın üst düzey yöneticilerinden Bill Lentsch, geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Müşterilerimiz valizlerini bıraktığı andan itibaren onları kolladığımızı bilmelerini istiyor ve uçuş sırasında onları ekstra stresten korumak istiyoruz. Bunu, her seferinde bir inovasyon yaparak gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Şirket, harita görünümü ile birlikte bir valiz takip sistemi sunan ilk havayolu olduğunu da belirtti.

Uygulamanın çalışma şekli ise şöyle: Bagaja verilmiş valizlere RFID (Radio Frequency Identification – Radyo Frekansı Tanımlaması) etiketi tanımlanarak gerçek zamanlı olarak radyo dalgaları üzerinden takip edilmeleri sağlanıyor. Yolculuk boyunca farklı noktalarda bulunan tarayıcılar, çantanın hareketlerini takip edecek ve lokasyon bilgilerini yolcunun uygulamasına gönderecek.

RFID etiketlerinin elle taranması gerekmiyor.

Bir valizin nerelerde olduğunu takip edebilmek kulağa oldukça eğlenceli geliyor, ancak bir yandan da fazlasıyla faydalı olabilir – özellikle çanta, sahibi ile aynı güzergah üzerinde değilse.

Delta temsilcisi Ashton Morrow, “Eğer bir valiz, talihsiz bir sebepten ötürü doğru uçakta değilse, yeniden yerleştirme sürecini bu sistem sayesinde bir an önce başlatabiliyoruz.” diyor.

Bu teknoloji, an itibariyle ABD çapında toplamda 84 havalimanında kullanılmakta.

Atlanta merkezli havayolları, bu yılın başında RFID sistemlerine 50 milyon dolar yatırım yapacağını bildirmişti.

Öte yandan Delta, yılda 120 milyon valizin kontrolünü sağlıyor ve RFID etiketlerinin bagaja verilmiş valizler üzerinde daha fazla doğruluk ve şeffaflık oluşturduğunu vurguluyor.

Etiketler