Silikon Vadisi’nin Üst Düzey Yöneticilerinin Uzun Yürüyüşleri Tercih Etmesinin Sebebi

Bir dahaki sefere büyük bir karar ya da kritik bir toplantı ile karşılaştığınız zaman bir yürüyüşe çıkmayı deneyebilirsiniz – özellikle de doğada bir yürüyüşe.

Pixar’ın ilk CFO’su yayınladığı yeni kitabında şirketin ilk yıllarında Steve Jobs ile birlikte çıktıkları uzun yürüyüşleri detaylı olarak anlatıyor. Aralarındaki muhabbet, her seferinde işten kişisel hayata kayardı.

Pixar bir dev olduğunda ise kitabın yazarı Lawrence Levy, Jobs’a Disney’e satılmaları gerektiğini söylemişti. Palo Alto’nun meşe, dişbudak ve manolya ağaçlarının gölgelerinde yürüyorlardı. Bu ortam, Pixar’ın ilk ofisinden tabii ki de çok farklıydı.

Levy, “Dışarıda olmanın, fiziksel bir aktivite yapmanın ve temiz hava almanın getirdiği bir güç var.” diyor. “Doğaya bakmanın bağlanma ile oldukça ilgili olduğuna inanıyorum.”

İkilinin yürüyüşleri genelde bir saat sürerdi. Bazen pizza almak için dururlardı.

Londra’da geçirdiği çocukluğundan beri Levy, düşünmek istediği her an dışarı çıkardı. Kendisine en uygun ortağı; komşusu ve patronu Jobs’ta buldu. Jobs, düzenli olarak Old Palo Alto’da yürüyüşe çıkardı.

Levy ve Jobs, bu konuda yalnız değiller. Teknoloji dünyasının en büyük liderlerinden bazıları huzuru uzun yürüyüşlerde buldular ve neticede daha iyi verimli toplantılar geçirip, daha olumlu kararlar aldılar. Bilimsel araştırmalar da aktif olmanın ve dışarıda vakit geçirmenin beynimize katkı sağladığını kanıtlamış.

Jeff Bezos, Amazon’u kurmadan ve dünyanın en zengin üçüncü insanı haline gelemden önce bir online mağaza açma fikri vardı. Bezos o zamanlar New York’ta bir yatırım firmasında çalışıyordu. Bu fikri patronuyla paylaştığında kendisi ona Central Park’ta bir yürüyüşe çıkmayı teklif etti. Beraber parkta saatler geçirdiler. Bu yürüyüşten kısa bir süre sonra Bezos, işinden ayrılarak Amazon’u kurdu.

silicon-valley-walk-bezozChicago Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Marc Berman, yaptığı araştırmalar sonucunda doğada yürüyüş yapmanın “yönlendirilmiş dikkat” denilen kavramı iyileştirdiğini ortaya çıkartmış. Yönlendirilmiş dikkat, aslında kendimizi bir işe yoğunlaştırmaya zorladığımız andır. Dikkatin bir diğer türü olan istemsiz dikkat sırasında ise ilgimiz doğal yollarla yakalanıp tutulmakta; tıpkı gün batımında olduğu gibi.

Berman, “İnsanların ‘O güzel şelaleye bakmaktan o kadar yoruldum ki…’ dediğini duymazsınız, değil mi?” diyor.

Doğada olduğumuz zaman yönlendirilmiş dikkatimiz, dikkat dağıtıcı unsurlar tarafından bozulmuyor. Beyin gücünüzü içerisinde bulunduğunuz konferans salonuna, cep telefonunuza ya da bir arabanın size çarpmamasına harcamıyorsunuz. Zaten kullanabileceğimiz belli miktarda dikkatimiz var, o yüzden de kurtarabileceğiniz her parçası önemli ve lehimize.

Özgür bir zihin ise insanın zor bir soruna harcayabileceği daha fazla enerji olur.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg de zamanında işe alacağı potansiyel adaylarla ormanda uzun yürüyüşler yapmış. Aynı şekilde LinkedIn CEO’su Jeff Weiner da 2012 yılında yürüyüş toplantıları yapmıştı. Kendisi California’daki ofisinin arkasındaki bulunan bisiklet yollarında yürüyüş yapıyor. Weiner için bu toplantı formatı dikkat dağıtan etmenleri ortadan kaldırarak konuşmanın özünü iyileştiriyor.

Bu tür ortamlarda tartışmalar daha doğrudan ve daha samimi oluyor. Weiner’a göre bu, dışarıda olmanın rahatlığından ve omuz omuza yüründüğünde nadiren göz teması kurmak zorunda olmaktan geliyor. Göz teması gerçekten de korkutucu olabilir, bu da bazı çalışanları bir tartışmaya girmekten veya bir sorunlarını paylaşmaktan alıkoyabilir.

“Bir şeylerin değiştiği aşikar.”

Doğada olmasa bile yürüyüşün her halükarda faydası vardır. Araştırmalar, egzersizin dikkatimizi ve hafızamızı güçlendirdiğini göstermiştir. Uber’in San Francisco merkez ofisinde CEO Travis Kalanick, normalde her hafta koşu bandında toplam 80 kilometre yürüyormuş.

Nihayetinde şirketlerin çalışanlarına düzenli olarak masalarından kalkmalarını zorunlu hale getirmeleri mantıklı görünüyor. Berman şimdilerde bunun getirdiği faydaların ne kadar güçlü olduğu ve bu faydaların ne kadar sürdüğü üzerine araştırmalarını sürdürmekte.

Etiketler