Çamaşırhanenin İçindeki Derslik: CodeON

Güney Karolina’nın Charleston şehrinde bulunan Laundry Matters, çamaşır makineleriyle ve kurutucularıyla sıradan bir çamaşırhaneye benziyor. Fakat çamaşırhanenin derinliklerinde gizemli bir yer var: bir derslik.

Marttan beri her salı, bu sıradan çamaşırhanede semtin çocuklarına okul saatleri sonrasında ücretsiz bilgisayar dersi veriliyor.

CodeON (Coding in Our Neighborhoods: Semtimizde Kodlama) isimli program, mahallenin yeterli hizmet alamayan 8 ila 10 yaş aralığındaki çocuklarına bilgisayar teknolojisinin temellerini öğretmek amacıyla hayata geçirilmiş.

laundrymatters

“Charleston’da ihmal edilmiş çok sayıda aile var ve bu aileler eğitim gibi birçok şey için mücadele veriyorlar.” diyor CodeON’un kurucularından biri olan Carolyn Finch.

Bu semtlerde işsizlik ve yoksulluk baş gösterirken okullardaki eğitim düşük notlar ve az katılım yüzünden bozulmuş.

“Bu aileler, çocuklarını bize getirmeyi karşılayamayacakları için bilgisayar eğitimini biz bu çevrelere götürüyoruz.” diyor Finch. “İleride üniversitede ve çalışacakları işlerde kullanacakları temel teknik bilgileri onlara öğretiyoruz.”

Reid Sokağı’ndaki Laundry Matters, mahalle sakinlerinin yürüyerek ulaşabilecekleri tek çamaşırhane. Geçen sene kapatılmanın eşiğine gelmiş olmasına rağmen Hristiyan bir grup tarafından yenilendi ve toplum merkezi benzeri bir yer haline getirildi.

codeon1

“Bilgisayar derslerini verebileceğimiz en uygun yerin burası olduğunu düşündük.” diyor Finch.

CodeON’un bilgisayar derslerine yaklaşık bir düzine öğrenci katılıyor. Teknik ekipman (bilgisayarlar, tabletler, kulaklıklar ve Wi-Fi), Charleston’daki teknoloji firmaları tarafından bağışlanmış. Dersler ise bu ekipmanları kullanmak ve kod yazmak üzerine yoğunlaşıyor.

Projede çalışan gönüllülerin çoğu; teknoloji firmalarında mühendis, proje müdürü, pazarlamacı gibi pozisyonlarda çalışıyor.

Semtte oturan Edward Jackson’ın 12 yaşındaki kızı D’Essence ve 13 yaşındaki oğlu Edward Jr, CodeON derslerine katılıyorlar.

codeon2

“Buranın halkı o kadar kötü durumda ki çocuklarımızın bıkıp kötü yola sapmaları çok kolay.” diyor şu an işsiz bir makinist olan Jackson. “CodeON programı bizim için çok büyük bir destek.”

Charleston’ın en çok şehir merkezi yabancılar tarafından biliniyor. Burada eski evler ve güney mutfağının yemeklerini sunan restoranlar bulunuyor.

7 ay önce Loundry Matters’ta başlatılan CodeON programı, çocukların hayatlarına dokunmaya devam ediyor. Programın organizatörlerinden Nina Magnesson, “Yalnızca bir kez gelen veya her hafta düzenli olarak gelen öğrencilerimiz var.” diyor.

Magnesson ve Finch, Teknolojide Charleston Kadınları (Charleston Women in Tech) isimli bir mentorluk projesinde tanışmışlar. Grubun 1.200 üyesi var ve CodeON programı, bu gruptan doğmuş bir fikir.

Projenin amacı CodeON’u önce şehir çapında, daha sonra da ülke çapında yaymak. Programın kurucuları aynı zamanda CodeON’u çevredeki bakım evlerine ve kiliselere bilgisayarlara 7/24 erişim sunarak yaymak istiyorlar.

“Hedefimiz birçok çocuğu teknolojiden ve geleceğin fırsatlarından uzak tutan sosyo-ekonomik bariyerleri kırmak.” diyor Magnesson.

Etiketler