BMW, Geleceğin Motorsikletini Tasarladı

Gelecekte, motorsiklet kullanıcılarının kasklara veya koruyucu kıyafetlere ihtiyacı olmayacak. Ayrıca durdukları zaman ayaklarını yere koymalarına da gerek kalmayacak. Çünkü BMW‘ye göre geleceğin motorsikleti kendi kendini dengeleyebilecek ve sürücülere kazaları engellemekte yardımcı olacak.

Arabalarıyla olduğu kadar motorsikletleriyle de ünlü olan BMW, iki hafta önce California’da yeni bir motorsiklet konsepti açıkladı. BMW Motorrad Vision Next 100, BMW tasarımcılarının bundan on yıllar sonra kullanışta olacağını hayal ettiği motorların bir konsepti. Görünen o ki geleceğin motorları, bugünün motorlarının sunduğu heyecanı sunacak fakat tehlikeyi oldukça azaltacak.

Motorun kendi kendini dengeleyen tekerlekleri olduğundan, günümüzde tüm bisiklet ve motorlarda olan desteğe yalnızca motor kapatılınca ihtiyaç olacak. Motorun içine yerleştirilmiş olan elektronik güvenlik sistemi ile motor yoldaki diğer araçlarla iletişim kurabilecek ve çarpmayı önleyecek.

Bu araç şimdilik sadece bir konsept halinde olduğundan, gelecekteki BMW motorunun bu özelliklerin ne kadarını yerine getirebileceği henüz bilinmiyor. Aynı zamanda bir motorun bundan kaç yıl sonra bu özelliklere sahip olacağı da tahmin edilemiyor.

Bu BMW motor konsepti, benzin yerine elektrikle çalışıyor.

Motorun esneyebilir gövdeye sahip olması, bugünkü motorlarda esnemeyi sağlayan bağlantı yerlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. BMW, motoru yönlendirmek için gereken güç miktarının motorun hızına göre değiştiğini söylüyor. Yavaş giderken motoru yönlendirmek hafif ve rahat oluyor. Hız arttıkça gereken güç artıyor.

Motorda klasik amortisörlerden bulunmuyor. Lastikler daha rahat bir sürüş sağlamakla kalmayıp, değişik yol durumlarına adapte olabiliyor.

BMW bu motor ile birlikte yeni sürücü kıyafeti ve gözlük modelleri de tasarladı.

Kaska ihtiyaç olmadan, gözlükler sürücünün gözüne toz, böcek ve benzeri maddelerin girmesini engellerken sürücüye ihtiyacı olan bilgileri de sunacak. Gözlüğün gösterdiği veriler, sürücünün baktığı yere göre değişecek. Sürücü düz yola bakarken, acil bir durum olmadığı sürece ekranda bilgi gösterilmeyecek.

Kıyafet, sürücüyü duruma göre ısıtabiliyor veya serinletebiliyor. Kıyafetin kol ve bacak kısımlarında bulunan titreşim üniteleri sürücüyü motorun pozisyonuyla ilgili uyarmakla beraber navigasyon geri bildiriminde de bulunuyor.

Bu motor, BMW’nin 100. yıldönümü için açıkladığı BMW Next 100 araçlarının son konseptiydi. Geçen Mart ayında, alışılagelmiş araba algısını değiştiren araba modelleri Münih’te halka sunulmuştu. BMW’nin firmaları olan Rolls-Royce ve Mini ise geçen Haziran Londra’da sürücüsüz araç modellerini açıklamışlardı.

Etiketler