Lenovo Fujitsu’nun PC İşini Satın Alabilir

Fujitsu, PC işlerini dünyanın en büyük PC üreticisi Lenovo ile birleştirmeyi planlıyor. Güvenilir kaynaklardan gelen bilgilere göre Lenovo, Japon elektronik firmasının PC alanına büyük bir ihtimalle yatırım yapacak. Eğer yatırım gerçekleşirse, Lenovo büyük olasılıkla çoğunluk hissenin sahibi olacak.

Japonya’da Lenovo’nun halihazırda NEC ile bir ortak girişimi var. Bu ortaklık, Japon PC pazarını neredeyse yüzde 30’luk bir pay ile domine ediyor. Fujitsu ise yüzde 15’lik payı ile hemen arkalarında yer alıyor.

Fujitsu, bu ayın sonuna doğru açıklanacak olan yeni işletme stratejisini de entegrasyon planına dahil etmek amacı çerçevesinde, şu sıralar Lenovo ile pazarlık aşamasında. Şirket bundan önce de Toshiba ve Vaio ile ortaklık pazarlıkları yapmıştı. Ancak her iki potansiyel ortaklık da olumlu sonuçlanmamış, Fujitsu da rotasını denizaşırı ortaklara çevirmişti.

Fujitsu bundan bir müddet önce yayınladığı duyuruda, Şubat ayında PC işletmelerini tamamen ayırmış olduğunu ve an itibariyle farklı fırsatlar peşinde olduğunu açıklamıştı. Yine de henüz net bir karar verilmiş değil. Şirket, gelişmeler meydana geldikçe paylaşacağını bildirdi.

Etiketler