Kaliteli İçerik Üretmenin 3 Püf Noktası

Okuyucularınızın ilgisini çekmek, müşterileri memnun etmek ve arama motorunda ön sırada çıkmak için içerik üretme işine başka bir açıdan yaklaşın.

Basit ve jenerik içerik üretmek çok kolaydır. Az miktarda araştırma ve konuyla ilgili birazcık bilgi bile içerik üretenler için işlerini pazarlamaya yeter. Ancak müşteriler rakiplerinden ayrılmak ve kendilerinin neden doğru tercih olduğunu göstermek ister. Okuyucular, bilgilendirilmek veya yeni bir bilgi ile eğlendirilmek ister. Google ise özgün içerikleri en ön sıralarda gösterir. Sadece yüzeysel şekilde yazılmış olan içerikler bu üç tarafı da memnun etmez.

Karşımıza çıkan asıl sorun internetteki çok fazla sayıda içeriğin yazarların tamamen orijinal bir içerik üretmesini zorlaştırmasıdır. Ancak içerik üretme işine farklı bir açıdan yaklaşarak okuyucularınızın ilgisini çekebilir ve hedef kitlenize yeni bir değer sağlayabilirsiniz. İşte jenerik olmaktan uzaklaşmanızı ve konuyu derinlemesine ele almanızı sağlayacak öneriler:

Konuyu Farklı Bir Açıdan Ele Alın

Karşınızdaki en sıradan konu olsa bile bu konuyla ilgili nasıl hissettiğinizi düşündüğünüzde ortaya ilginç bir içerik çıkarabilirsiniz.

Yaratıcı işlere imza atmış kişiler halihazırda ilginizi çeken konulara odaklanmanızı öneriyor olsa da bunun her daim mümkün olmadığını biliyoruz. Şirketler arası bir konuyla ilgili yazmak zorunda kalmanız halinde bile okuyucunun mutsuzluğunuzu hissetmesine asla mahal vermeyin. Konuyu ilgi çekici hale getirecek taraflarla içeriği canlandırın ve daha önce hiç bakmadığını bir taraftan konuyu ele alın.

Konunun uzmanı olmayabilirsiniz ancak bunun bir önemi yok. Aslına bakılırsa kısıtlı bilgi, müşterinizin okuyucularının daha önce hiç karşısına çıkmamış taze bilgiler edineceğinizden size yararlı bile olabilir.

Kişiliğinizi Katın

Hiçbir şey bilgilerin sıkıcı ve yavan bir şekilde sunulması kadar sığ bir içerik oluşturmaz. İçeriğinizde hiç anlam veya yazım hatası olmayabilir ancak bu “iyi” yazıldığı anlamına gelmez.

İçeriğe kişiliğinizi katarak onu zenginleştirin. Kelime, yapı ve stilinize dikkat edin. Ortaya çıkan içeriğin, müşterinin gereksinimlerini karşılayacak tonda yazıldığından emin olurken diğer bir taraftan da kim olduğunuzu yansıtmasını sağlayın.

Çeşitli Formatlar Deneyin

İçeriğiniz için çeşitli formatlar denemeyi ihmal etmeyin. Örneğin; ele aldığınız konudaki araştırma sonuçları bir tür veri analizi formundaysa soru-cevap, öneri veya ‘Nasıl yapılır?’ gibi formatlar deneyebilirsiniz.

Bilgiyi farklı şekilde sunmak aklınıza yeni fikirler getirebilir veya konuyu daha derinlemesine incelemenize olanak sağlayabilir.

İster yepyeni ister daha önce defalarca hakkında yazdığınız bir konu olsun, her seferinde farklı bir bakış açısı geliştirmek mümkündür.

Müşterilerini mutlu edin, okuyucularının geri gelmesini sağlayın ve arama motoru sıralamasını yükseltmek için her daim taze ve dikkatli içerikler üretin.

Kaynak: Entrepreneur.com

Etiketler