Facebook Messenger, Chatbotlarını Ödemeye Açtı

Geçtiğimiz günlerde Facebook, chatbot platformundaki en büyük boşluğu doldurdu. Messenger botları, bundan böyle kullanıcıları dış websitesine göndermeden ödeme kabul edebilecek.

Nihayet insanların Facebook ya da Messenger üzerinde sakladıkları kredi kartı bilgileri, anlık olarak satın almalarda kullanılabilecek. Facebook Messenger Genel Müdürü David Marcus, Nisan ayında toplamda 30.000 bot inşa edildiğini açıkladı.

Messenger üzerinden ödemeleri desteklemek için şirket, PayPal, Stripe, Braintree, Visa, MasterCard ve American Express gibi sektörün devleri ile birlikte çalışıyor.

Facebook’un botları için oluşturduğu platforma olan bağlılığını vurgulamak için Marcus, her türlü haber akışı reklamının botlara yönlendirileceğini ve kullanıcıların beğendikleri botları arkadaşları ile paylaşabileceğini açıkladı. Tüm bot etkileşimlerinin metin üzerinden yapılmasını zorunlu kılmak yerine ise yazılımcılar, bundan böyle konuşmaların içerisine giden web görüntüleri geliştirebilecek ve websitesi üzerinden arayüzleri çekebilecek. Böylelikle farklı medya türleri tüketebilecek, uçuş listelerinde gezinecek, hatta ve hatta chat penceresi açıkken basit oyunlar oynayabileceksiniz.

Bu, Messenger platformunun yeni 1.2 versiyonun bir parçası. Marcus, “Bir konuşma zinciri içerisinde kimliğiniz, etkileşim yetkinlikleriniz ve kullanıcı arayüzünüz var.” diyor. “Biz tüm bu deneyimleri bir araya getiriyoruz.”

Tüm bu değişimler, Facebook Messenger botlarının, platformun vaat ettiği her şeye daha kolay ulaşabilmesi için tasarlandı.

Platform canlıya geçmeden önce yazılımcılara yeteri kadar zaman ve kaynak verilmemesinden ötürü, ilk kullanıcıların pek çoğu botların fazla gelişmiş olmadığı kanısına varmıştı.

Messenger’ın botları gibi bir platform geliştirmenin kolay olmadığını belirten Marcus, “Bu, zaman alan bir süreç.” dedi.

Haber sağlayan botlar gibi, bazı botlar başarılı olurken, bazılarının tatmin edici bir deneyim sunmaları için üzerinde daha çok çalışılmaya ihtiyaçları var.

Web görüntüleri ve ödeme seçeneklerinin de eklenmesi ile birlikte, Hipmunk’ın seyahat botu gibi bir bot, seyahat edenlere uçak bileti alma ve otel rezervasyonu yapma gibi fırsatlar sunabilir. Yeni yetkinliklerin eklenmesinin yanı sıra, yazılımcılara başarılı bir Messenger deneyimi yaratmaları için Facebook’tan daha faza rehberlik ve destek de gelecek.

Etiketler