Avrupa, YouTube’un Sanatçılara Daha Çok Ödeme Yapmasını Talep Ediyor

Avrupa, ABD’nin teknoloji devine yeni bir savaş açarak YouTube ve benzeri şirketleri müzik endüstrisine daha fazla para ödemeye zorlayacak yeni bir yasa tasarısı hazırladı.

AB yasalarını tasarlayan Avrupa Komisyonu, geçtiğimiz günlerde Avrupa çapında uygulanacak olan yeni bir telif hakkı yasası oluşturarak sanatçıların haklarını güçlendirmek ve çalışmaları üzerinden hak ettikleri karı aldıklarından emin olmak istediğini açıkladı.

Eğer bu yasa tasarısı onaylanırsa, YouTube ve Dailymotion gibi yayın hizmetleri, telif hakkı olan içerikleri filtrelemek ya da bu gibi içeriklerin kullanımı için ekstradan para ödemek gibi, telif hakkı koruma önlemleri almak zorunda kalacaklar.

Bu, şu anda mevcut olan, yetersiz telif hakkı önlemleri göz önüne alındığında, çok büyük bir adım.

Komisyon, çalışmaları online yollarla ücretsiz olarak yayınladıktan sonra hatırı sayılır biçimde gelir düşüşü yaşayan sanatçıların endişelerine bir çözüm bulmak istediğini dile getirdi.

Müzik sektörü de bu yasaya arka çıkıyor. 1.300’ü aşkın plak şirketini temsil eden organizasyon IFPI’ın CEO’su Frances Moore, “Bu tasarı, YouTube gibi içerik hizmetlerinin genel telif şartları dışında hareket etmemesi gerektiği mesajını veriyor.” diyor.

Öte yandan eleştirmenler, bu yasanın Avrupa’daki internet özgürlüğüne zarar vereceğine inanıyor. Avrupa Dijital Haklar Birliği, teklif edilen bu tasarının “lobileşen menfaatlerin küçük bir kesimine hitap ettiğini” öne sürüyor. Birlik aynı zamanda bu yeni kuralların, Avrupa ağında var olan tüm yüklemelerin filtrelenmesine yol açacağını söylüyor.

YouTube’un sahibi olan Google ise bu tasarıyı “endişe verici” olarak nitelendirdi.

Google’ın Genel Müdür Yardımcısı Caroline Atkinson konu ile ilgili yayınladığı bir blog postunda şu açıklamada bulundu: “Bugün gelen teklif; metin, video ve görsel içerek çalışmalarının online hizmetler tarafından filtrelenmesi gerektiğini savunuyor. Bu, interneti, yüklenen her şeyin bir seyirci kitlesine ulaşmadan önce avukatlar tarafından onaylanması gerektiği bir yer haline getiriyor.”

Komisyon aynı zamanda yeni organizasyonlara da makalelerinden ya da diğer içeriklerinden kesitler kullanan aracı kurumlardan ve arama motorlarından da para talep etme imkanı sunmak istiyor. Komisyon bu yeni kuralların, gazetecilere ve haber yayıncılarına kendi içerikleri üzerinde daha çok kontrol sağlayabilme fırsatı yaratmayı hedefliyor.

Google ise bu tasarının geriye dönük bir adım olduğu kanısında. “Bu; yazan, okuyan ya da paylaşım yapan herkese zarar veren bir hareket. Buna, haber sektöründe çalışan ve online dünyada sürdürülebilir bir iş modeli kurmaya çalışan Avrupalı startuplar da dahil.”

Etiketler