Google Sinir Bozucu Mobil Reklamları Ezmeyi Planlıyor

Akıllı telefonunuz üzerinden internette gezerken pop-up bir reklamın çıkması, oldukça sinir bozucu bir ihlal olabiliyor. Google da bu öfkenizi çok iyi anlıyor ve şimdilerde bu gibi reklamları yayınlayan web yayıncılarını topa tutacak yeni bir plan üzerinde çalışıyor. Mesajı ise çok net: Mobil web sayfalarınızı temizleyin, yoksa arama trafiğiniz düşer.

Şirket geçtiğimiz gün yayınladığı bir blog postunda önümüzdeki Ocak ayından itibaren bu gibi “interstitial” reklamlara karşı aksiyon olacağını açıkladı. Interstitial (araya giren) reklamlar, genelde bir mobil web sayfasına girdiğinizde ayrı bir pop-up sayfasının açılmasına ve görüntülemeyi amaçladığınız içeriğin tamamen kapanmasına sebep oluyor. İnterstitial reklamlar neredeyse dünya üzerinde yaşamış her insan tarafından nefret edilse de, yayımcılar mobil tıklamalardan para elde etmek için onları giderek daha fazla kullanmanın yaratıcı yollarını aramakta.

Google, bu değişimin “sorumlu” bir şekilde mobil reklam teknikleri uygulayanları etkilemeyeceğini belirtti. 2015’te “Mobilegeddon” isimli mobil algoritma değişikliğinden de bildiğimiz üzere, Google’ın arama algoritmasında yaptığı küçük değişiklikler bile web trafiğine muazzam bir etki yapabiliyor.

Etiketler