WhatsApp’tan Sildiğinizi Düşündüğünüz Konuşmalar Aslında Silinmemiş Olabilir

O silindiğini düşündüğünüz WhatsApp konuşmalarınız var ya? Yeni bir araştırma, onların aslında silinmemiş olabileceğini öne sürüyor.

iOS araştırmacısı Jonathan Zdziarski’ye göre WhatsApp, silindikten sonra bile konuşmaları elinde tutuyor ve depoluyor. Zdiziarski, uygulamanın en güncel versiyonu üzerinden disk görsellerini incelemiş ve yazılımın, konuşma kayıtlarının adli izini alıp sakladığını ortaya çıkartmış. Bu da cihaza fiziksel olarak erişimi olan herkese bilgiyi toplama imkanı yaratıyor. Zdziarski’nin araştırmasına göre aynı veri, otomatik yedekleme sistemi tarafından da yeniden erişilebilir hale getiriliyor.

Uygulama tarafından silinmiş olarak işaretlenmesine rağmen, veri üstüne kod yazılmıyor, bu nedenle de hukuki araçlar kullanılarak yeniden erişilebilir halde kalıyor.

Nisan ayında WhastApp, Sinyal protokolü üzerinden default şifrelemeye geçmişti. Ancak mobil şebekelerin ve diğer aracıların ağ üzerinde geçen konuşmalara erişimini engelleyen bu sistem, yalnızca transitteki datayı kontrol edebiliyor.

WhatsApp mesajları, derin şifreleme olmadan iCloud tarafından yedekleniyor. En önemlisi de, Zdziarski’nin araştırmasına göre bu, konuşmalar silinmiş olsa bile polisin bir mahkeme kararıyla konuşmaların net kayıtlarına ulaşabileceği anlamına geliyor.

Zdziarski, konu ile ilgili yayınladığı yazıda, “İşin aslı, kısa ömürlü iletişimin disk üzerinde o kadar da kısa ömürlü olmaması.” diyor.

Etiketler