Dünyayı Gezerken Kendi İşimi Nasıl Kurdum?

Oteller, restoranlar ve seyahat noktalarını müşterilerin dikkatini çekmek ve elde tutmak için kullanan bir dijital ajans olan Airlink Marketing’in kurucusu Arianna O’Dell 5 ay önce Avrupa’da seyahat etmek için işinden istifa etti ve kira için harcayacağı parayı startup projesinin tohum aşaması yatırımı olarak kullandı. İşte Arianna O’Dell’in Fastcompany’de yayınladığı yazısı:

1 ay kadar önce Madrid’de espresso kokusuyla uyandım. Bugün Romanya’da kalktım ve Bükreş sokaklarını gezmek için hazırım. Gelecek ay İstanbul’da gün doğumuna uyanacağım.

5 ay önce New York’taki işimden istifa ettim ve kendi işimi kurmaya karar verdim. Ama bunu seyahat ederken yapmak istiyordum.

Sonuç olarak bu son aylar satış ve pazarlama açısından bir nevi kasırgaya dönse de bir taraftan da yeni kültürlere edilen bir seyahat haliyle geçti. Saat dilimleri arasında Skype görüşmesi yapmak için ciddi çaba sarf etmek zorunda olmak elbette uyku çizelgemde değişiklik yapma gereksinimini doğurdu. Ancak pes etmedim ve işime her zamanki gibi kendimi adamış durumdayım. Yurtdışında geçirdiğim zaman bana her yerden çalışmanın mümkün olduğunu ve bu arada da müşterilerle ve ekibimdekilerle yine de iletişim kurabileceğimi gösterdi. Bunun üstesinden nasıl mı geldim? Şöyle:

Seyahat Etmek Paradan Tasarruf Etmenizi Sağlar

İşimden istifa ettikten ve seyahat etmeye karar verdikten sonra ilk yapmam gereken bütçemi sıkı bir şekilde kontrol etmekti. Girişim sermayesi veya kredi olmadan bir iş kurmanın zorlu olacağını biliyordum ama imkansız değildi. New York’ta yaşamayı sevsem de oradan ayrıldığımda tutkum için para ayırmanın tek yolunun harcamalarımı kısmak ve istediğimin peşinden koşmak için birikimlerinden faydalanmak olduğunu biliyordum.

İspanya’ya önceden yaptığım ziyaretler bana konaklamadan tasarruf edebileceğimi göstermişti. Yurtdışına gitmek sadece seyahat ettiğiniz için size eğlenceli gelmiyor aynı zamanda finansal açıdan da akıllıca bir karar. İspanya Santiago de Compostela’da New York’taki dairemin 2 katı büyüklükte ancak 6’da 1 fiyatına bir oda kiralayabileceğimi biliyordum.

Sonraki birkaç ay bütçemi planlanan şekilde tutabilmek için oteller ve Airbnb arasında seçimler yaptım. Budapeşte ve Prag’da New York’taki kiramdan çok daha azına 5 yıldızlı otelde konaklamanın mümkün olduğunu gördüm.

İndirimli konaklama ve uçuş bulabilmek için Airbnb, HotWire, Booking ve Skyscanner gibi sitelerden faydalandım. Evet, sürekli indirim takip etmek zaman ve kararlılık gerektiriyor ancak daha şimdiden stratejik konaklama değişiklikleri sayesinde 6 bin dolar kardaydım. Kendi girişim sermayemi kendim yaratacaktım: Biriktirdiğim para işimi kurmak için tohum fonu halini aldı.

Kablosuz Bağlantı Şifresini Öğrenebilir Miyim?

Tüm dünyada dağılmış haldeki müşteriler ve ekip arkadaşları düşünüldüğünde stabil bir kablosuz ağ bağlantısı yeni göçmen yaşam tarzım için hayati önem taşıyordu. Seyahat ettiyseniz ücretsiz bağlantının hızlı bağlantı anlamına gelmediğini biliyorsunuzdur.

Kesintiye uğramamak için bir mobil kablosuz erişim alanı satın aldım ve acil durumlarda onu kullandım. Günde 8 dolara mobil kablosuz erişim alanı istediğiniz her yerden dilediğiniz gibi çalışma imkanı sunar. Özellikle de bu “her yer” “sahil” anlamına geliyorsa.  Kanarya Adaları sahillerinde ve Romanya’nın dağlarından geçen bir trende çalışmak yeni yaşam tarzım olduğundan kendimi kablosuz erişim alanını açtığım her yerde geleneksel olmayan ofisimde çalışır halde buldum.

Saat Dilimi Sorunuyla Baş Etmek

Benden ilham alan serbest çalışanlar ve girişimcilerin en çok sorduğu sorulardan birisi de “Yurtdışıyla işlerini nasıl yürütüyorsun?” oldu. Bence bunun çözümü tamamen planlama ve saat dilimi farklılıklarını ortadan kaldıracak yöntemler bulmakta.

Gerçek zamanlı sohbet etmek için müşterimle bir Slack kanalı kurdum ve burada dosya paylaşımları yaptım. Projeleri yönetmek için çeşitli teslim tarihli Trello görevleri oluşturduk. Dosyalar üzerinde eş zamanlı çalışabilmek için Google For Work imdadımıza yetişti.

Bazı projeler ekibi zorladığında UpWork’ü açıp video üretiminden sosyal medyaya kadar pek çok konuda yardım aldık. Yeni bir iş kurmak kaotik olabilir ancak bu yaygın kullanılan araçlar sayesinde istediğiniz her yerden yeni bir sistem kurabilirsiniz.

Yurtdışında Nasıl Arkadaş Edinilir ve Etkileşim Yaratılır?

Mobil kablosuz erişim alanı sayesinde istediğim şehire dilersem sadece bir hafta sonu dilersem bir ay için gitme özgürlüğüm var. Nereye gidersem gideyim network oluşturuyorum ve ömür boyu sürecek dostlar kazanıyorum.

Yeni bir şehire her ayak bastığımda yaptığım ilk şey ağımdaki insanlardan o bölgede yaşayan arkadaşlarıyla beni tanıştırmaları oluyor. Basit bir Facebook veya LinkedIn paylaşımı sonrasında hemen birkaç yeni bağlantı elde ediyorum. Yabancı ülkede yaşayanları ve dijital göçebe bir grup arayışı sürekli artan bir dijital topluluk oluşturuyor.

Diğer bir seçenek ise ofis paylaşımı. WeWork ve IMPACT Hub üzerinden pek çok şehirde serbest çalışanların veya girişimcilerin çok canlı bir topluluk oluşturduğunu görebilirsiniz. Bu topluluklar fikir alışverişi için oldukça ideal.

Geleceğin İşleri

Brexit’in nihai etkisi hesaba katılmazsa bir pasaport ve vize yeterliliği ile uluslararası iş yapmak gittikçe kolaylaşıyor. Avrupa Schengen Bölgesi’nde yalnızca 90 gün vizesi bulunan bir Amerikan vatandaşı olarak zamanımı Batı ve Doğu Avrupa arasında 5 aya bölmeye karar verdim.

Fransız kruvasanı veya İtalyan espressosu hayalleriniz yoksa Güney Amerika ve Güneydoğu Asya’nın binlerce dijital göçmen için popüler seçenekler haline geldiğini unutmayın.

Günümüzde ABD işgücünün üçte birini serbest çalışanların, girişimcilerin ve diğer bağımsız işçilerin oluşturduğu tahmin ediliyor. Deneyimlerine göre bu, istediğiniz yerden kendinizi desteklemenin mümkün hale gelmesi sayesinde böyle. Dolayısıyla çantanızı hazırlayın ve seyahat ayakkabılarını giyin – elbette dizüstü bilgisayarınızı da yanına almayı unutmayın.

Etiketler