Apple Yöneticisi: “Biz Olmasaydık Uber Olmazdı”

Apple, gelir büyümesi için hizmet alanına daha fazla ağırlık verdikçe, uygulama mağazası ile ilgili giderek daha fazla gürültü çıkartmaya başladı.

Apple’ın internet hizmetleri yöneticisi Eddy Cue, geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda Uber’den bile kendilerine pay çıkarttı:

“Bence Travis ve takımının, Uber’i bizim platformumuz üzerinden yayınlamış olmaları harika. Şunu kabul edelim; bizim platformumuz olmasaydı, Uber de olmazdı.”

Apple, yalnızca birkaç hafta önce Uber’in dolaylı yatırımcısı oldu. Uber uygulaması, Android telefonlarda da sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Şirket, 2007 yılında iPhone’u, 2008 yılında da iTunes App Store’u piyasaya sürdüğünde, yeni bir bilgisayar platformu yaratmış oldu. Google ise Android’i ancak Eylül 2008’de piyasaya çıkartabildi. Şimdi ise sofistike mobil uygulamalar olmadan bir dünya hayal etmek neredeyse imkansız.

Bu mantıkla Apple, kendine Snapchat, Shazam ve hatta Pokemon Go’dan bile pay çıkarabilir.

Bir dakika. Apple CEO’su Tim Cook, tam da bu ayın başında Pokemon Go’nun başarısından pay çıkarmıştı. Cook, Apple’ın finansal sonuçlarının açıklandığı toplantıda, “Pokemon Go; inovatif uygulamalar, teknolojik ekosistem ve tek tıklama ile ürününü dünyaya sunabilen yazılım geliştirme uzmanlarının gücü bir araya geldiğinde neler yapılabileceğinin bir kanıtıdır. Bu yüzden de her yerde Pokemon avlayan iPhone’lar görüyorsunuz.” demişti.

Google Play de dev bir uygulama mağazası, ancak Apple’ın mağazasında insanlar sürekli olarak daha fazla para harcıyor ve daha fazla uygulama indiriyor. Bu yüzden de Uber CEO’su Travis Kalanick gibi girişimcilerin önce App Store’da çıkmak istemesine şaşırmamak lazım.

Burada Apple’dan almamız gereken mesaj şu: App Store, yeni deneyimler yaşamayı mümkün hale getiriyor. Bunun sebebi ise, App Store’un, Apple’ın hizmetlerinden tekrarlayan (recurring) gelir elde etme planının büyük bir parçası olması.

Etiketler