Geri Dönüşümlü Evlerden Solar Enerjili Buzdolaplarına, Dünyayı Değiştiren 5 Startup

Kolombiya mahallelerinde, daha fazla barınak ve okul inşa etme ihtiyacı var. Bunun için yerel bir startup olan Conceptos Plasticos, bu yapıları daha az maliyet ile ve daha sürdürülebilir bir biçimde inşa etmek için bir plan oluşturarak, geri dönüştürülmüş plastik ve lastik atıkları tuğlalara dönüştürüyor.

Bu inovatif yaklaşım, Conceptos Plasticos’un geçtiğimiz hafta New York’ta düzenlenen The Venture yarışmasında 300.000 dolar yatırım almasına vesile oldu. Viski markası Chivas Regal tarafından 2014 yılında başlatılan yarışma, toplumu geliştirme fikirleri üreten startupları bulmak için tasarlanmış, adeta global bir arama ağı niteliğinde.

Conceptos Plasticos, 1 milyon dolarlık yatırım ödülü için yarışan 27 ülkeden yapılan 2.500 başvurudan, finale kalan 5 startup arasında. Startup, jüri oyları ile kararlaştırılan ödülün en büyük yüzdesini aldı. Her jüri üyesi, şirketleri geçerli bir iş modeli üzerinden, sürdürülebilir değişim yaratma yeteneğine göre değerlendirdi.

Conceptos Plasticos kurucusu olan ve aynı zamanda Kolombiya’da mimarlık yapan Oscar Mendez, CNN’e verdiği röportajda, “İnsanların yaptığımız işin farkına varıyor olması harika bir duygu. Atıkları kullanılabilir hale getirip ihtiyacı olan insanlara barınak ve ev sağlamak istiyoruz.” dedi.

Conceptos Plasticos’un üretim süreci, 2014’te başlayan, plastik atıkları eritmeyi ve özel bir kalıba dökerek birbirleri ile adeta Lego parçaları gibi bağlanacak tuğla parçaları üretmeyi kapsıyor. Bu, topluluklara fiziksel olarak duvarları birbirine bağlama olanağı tanıyor.

Mendez, ortalama dört kişiden oluşan bir ailenin, evin inşaat aşamasında hiçbir tecrübeyi sahip olması gerekmediğini ve standart bir barınağı ortalama 5 gün içerisinde oluşturabileceğini belirtiyor. Bununla birlikte geri dönüştürülmüş tuğlalar, geleneksel çimentoya göre yüzde 20 ila yüzde 40 arasında daha düşük maliyetli.

Conceptos Plasticos, iki yıl içerisinde toplamda 42 aileye yardım sağayarak 10 ev ve bir adet geçici barınak inşa etmiş. Bununla birlikte startup, 200 tondan fazla plastiği geri dönüştürmüş bile.

Conceptos Plasticos, etkileyici ve inovatif planları olan tek startup değil. İngiltere temelli WeFarm, 200.000 dolar yatırım kazanan, ücretsiz SMS temelli bir platform geliştirerek dünya çapında internet erişimi olmayan çiftçilere bilgi paylaşımı imkanı sağlıyor.

Bu bağlılık ve iletişim seviyesi ile birlikte amaç, çiftçi topluluklarının geçim kaynaklarını ve üretim süreçlerini iyileştirmek. WeFarm’ın misyonu, önümüzdeki 12 ay içerisinde bir milyon çiftçiyi ağları aracılığıyla birbirine bağlamak.

Öte yandan yarışmadan 100.000 dolar kazanan İsrail temelli startup EyeControl, kas kontrolünü sınırlayan ALS ve benzeri hastalığı olan insanların, daha iyi iletişim kurmasını sağlayan bir cihaz geliştirmiş.

Cihaz, göz hareketlerini fiili iletişime çevirecek şekilde tasarlanmış. Kızılötesi bir kamera yardımı ile çalışan cihaz, bir çift gözlüğün çerçevesine ve küçük bir bilgisayara bağlanıyor. Birlikte bu donanım, kullanıcının gözlerindeki kırpmaları ve hareketleri emirlere çevirerek, bir hoparlör aracılığıyla yayınlanabiliyor. Startup aynı zamanda cümleler oluşturabilmek için görsel bir klavye de tasarlamış.

Guatemala’dan gelen startup Wakami ise, 15 farklı kırsal bölgeden gelen kadınlar tarafından yapılan, el işi moda aksesuarları üretiyor ve satıyor. Yarışmada 100.000 dolar kazanan startupın ürünleri, 20 ülkede farklı perakendecilere satıldı bile. Satıştan elde edilen gelir ise Guatemala’daki işletmeleri desteklemek amacı ile topluluğa geri yatırılıyor.

Halihazırda ağında 500’den fazla kadın olan startup, onlara eğitim ve işletmelerini başlatmak için kaynak sağlıyor. Aynı zamanda ürünlerini satabilmeleri için onları dünya çapındaki toptancılarla buluşturuyor.

Son olarak Alman startup Coolar ise solar enerji ile elde edilen ılık su aracılığıyla çalışan, taşınabilir buzdolabı ile 50.000 dolar yatırım aldı. Şirket, bu soğutma sisteminin, sahada çalışan doktorların ilaçlarını korumasına yardımcı olacağını umuyor. Coolar, halihazırda Etiyopya, Ruanda ve Filipinler’de testlere başlamış bile. Yıl sonuna kadar ise 150 buzdolabı satmayı hedefliyor.

Etiketler