Apple Tasarımcısı, Louis Vuitton İçin Bir Seyahat Çantası Tasarladı

Size bir iyi, bir de kötü haberimiz var. İyi haber: Mükemmel seyahat çantası aramaya son. Kötü haber: Bu çanta büyük bir ihtimalle size binlerce dolara mal olacak.

Louis Vuitton, tekerlekli valiz serisine Marc Newson tarafından tasarlanmış, karşı koyamayacağınız bir güncelleme getiriyor. Newson, Apple’ın özel projelerinde yer almadığı zamanlarda kişisel stüdyosunda dolma kalemler ve özel mutfak gereçleri gibi özel tasarımlar sergiliyor.

Newson, Louis Vuitton ile bundan birkaç yıl önce bir sırt çantası üzerine çalışmıştı. Lüks marka ona bir tekerlekli çanta ile ilgili tekrar geldiğinde, bu şansı iki sebepten ötürü kaçırmak istemediğini söyledi. “Birincisi, bir marka için lüks bir valiz tasarlamak oldukça zor, ikincisi de yılın her haftası bir yerlere seyahat ediyorum ve bu da beni bir valizin neye ihtiyacı olduğuna dair tam bir uzman yapıyor. Bu projeden nasıl bir sonuç almak istediğimi çok iyi biliyordum.”

Çanta, birden fazla pratik çözüm ve rahatlık sunuyor. İç astarında kalıplaşmış, şok-geçirmez bir çerçeve var, markanın bir önceki tekerlekli çantasından yüzde 40 daha ince bir kanvas örtü ile kaplanmış. Sonucunda ise daha ince ve daha hafif bir çanta ortaya çıkıyor. En küçüklerinin ağırlığı yalnızca 3 kilo. Ancak iç hacmi, benzer çantalara göre yüzde 13 daha büyük. Bu da çok basit bir fikir sayesinde ortaya çıkmış: Anotlanmış aliminyum kolu, ayakkabılarınız ve iç çamaşırlarınız ile birlikte çantanızın içine sıkıştırmak yerine, bu bileşeni çantanın kenarlarını koruyan dış iskelet olarak konumlandırmak.

apples-design-vp-creates-the-ultimate-travel-bag-for-louis-vuitton (2)
“Neden daha önce yapılmadığına dair hiçbir fikrim yok. Bana iç hacmi maksimize etmek için bariz bir yöntem gibi geldi.”

Son bir detay olarak ise çantada çoğu zaman kafa karıştıran iki fermuar yerine tek bir fermuar var. Fermuarın tokası aslında direkt olarak entegre bir valiz kilidine takılıyor. Tek bir hareket ile valizinizi kapatabiliyor ve kilitleyebiliyorsunuz. Entegre kilit, Newson’un 2005’te tasarlamış olduğu bir çantadan gelen bir taktik.

Newson, resmi geliştirme üzerinde yaklaşık 18 ay harcamış. Ama Newson, sürekli kafasında tasarım sorunlarını çözdüğünü ve pek çok fikrin de son teslim tarihi üzerinde ortaya çıkmadığını itiraf ediyor; aslında bu çözümlere, yıllar içerisinde yaptığı seyahatler sayesinde vardı.

“Bu kişisel bir şey. Sürekli seyahat ediyorum ve ilham kaynağımın çoğunu da dışarıda öfke yaratan şeylerden alıyorum; çok kötü tasarlanmış valizler gibi. Sürekli kafamda puzzle’lar çözüyorum. Bu bir iş hastalığı.”

Yeni çantalar, henüz belirlenmemiş bir fiyat ile, henüz netleştirilmeyen bir tarihte piyasaya çıkacak.

Etiketler