Başlar Başlamaz İşten Çıkmanın 7 Yolu

Alışveriş merkezinden eve dönerken ‘alıcı pişmanlığı’ hissettiğinizde, aslında pek de ihtiyacınız olmayan o pahalı ceketi dönüp iade etmeniz çok kolay. Ama aynı pişmanlığı yeni işinizin ilk günü hissediyorsanız, maalesef aynı kolaylıkla ‘iade’ işlemi yapamıyorsunuz.

İletişim uzmanı ve iş dünyası yazarı Patrick King’e göre, bir işe başlayıp aynı gün işi bırakmak istemek oldukça yaygın bir durum.

“Bunun meydana gelmesinin birden fazla sebebi var. Mesela işe başladıktan birkaç gün sonra hayalinizdeki iş pozisyonu açılmış olabilir, ya da kişiliğiniz ve kültürel yapınız, şirket kültürü ile uyuşmayabilir. Bununla birlikte pozisyonun iş görüşmeleri sırasında yanlış aktarılmış olma ihtimali de var.”

Kendinizi bu gibi durumlardan birinde bulup çılgınlar gibi o işten istifa etmek istediğinizde, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Düşünmeden hareket etmeyin.

Gerçekten ne yapmak istediğinize karar vermeden önce birkaç gün, hatta mümkünse birkaç hafta bekleyin. Tabii ki hayalinizdeki işten sizi aradıklarında, bulunduğunuz pozisyondan bir an önce ayrılmak isteyeceksiniz, ancak bunu yapmayın. Durum ne olursa olsun, tüm seçeneklerinizi değerlendirmek, her senaryonun artılarını ve eksilerini değerlendirmek için kendinize zaman tanıyın.

King, “İlk adımınız, duygusal mı yoksa objektif olarak mı hareket ettiğinizi test etmek olmalı.” diyor. “Genelde bu oldukça ince bir çizgi olabiliyor.”

King’e göre ikinci adım ise, içinde bulunduğunuz durumun düzelip düzelmeyeceği ihtimalini değerlendirmeniz olmalı. Eğer cevabınız kesin bir ‘hayır’ ise, diğer 6 adımı da atmanın vakti gelmiş demektir.

Köprüleri yakmayın.

Bir şirket sizi işe aldığı zaman, size hatrı sayılır bir para ve zaman yatırımı yapmış oluyor. Bu nedenle birkaç gün sonra işten ayrılıyor olmanıza büyük bir ihtimalle sevinmeyeceklerdir. Önemli olan, profesyonel bir tutumla işten ayrılmanız. İleride bu insanlarla yollarınızın kesişip kesişmeyeceğini bilemezsiniz, bu nedenle ne yaparsanız yapın, aradaki köprüleri yakmayın. Her ne kadar işvereninize borçlu değilmişsiniz gibi hissetseniz de, büyüklük yapmak ve saygılı davranmak her zaman lehinize işleyecektir.

İstifanızı yüz yüze verin.

King, “İstifa ettiğinizde yüzünüzü görmelerine izin verin.” diyor. “Çoğu zaman duygularımızı e-posta üzerinden tam anlamıyla ifade edemiyoruz. Yanlış anlaşılmalara zemin oluşturmamak için her şeyi yüz yüze yapın.  Oluşturacağınız negatif izlenimi silmenin maalesef sihirli bir yöntemi yok, ama en azından nasıl algılandığınızı kontrol edebilirsiniz.”

En az 2 hafta önceden istifanızı verin.

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi, kendinizi bu yeni işverene sadık hissetme gibi bir zorunluluğunuz yok. İstifanızı verdikten sonra birkaç hafta çalışmak, doğal olarak size ve diğer çalışanlara garip gelecektir. Ancak köprüleri yakmanın önüne geçmenin bir diğer yolu da, şirkete sizin yerinize bir eleman alması için zaman tanımak ve süreci yasal gereklilikler çerçevesinde tamamlamaktır.

Neden bu kararı verdiğinizi açıklayın.

Kimseyi parmakla göstermeyin ve suçlu aramayın. Bunun yerine nasıl hissettiğinizi açıklayarak önünüze bakmaya karar verdiğinizi söyleyin. Mesela, “İşin gereklilikleri ile ilgili yalan söylediniz.” demek yerine, “Pozisyonun A, B ve C’yi gerektirdiğini düşünüyordum, ancak X, Y ve Z’yi gerektiriyor, ben ise bunları yapmaktan rahatsızlık duyuyorum çünkü…” gibi bir ifade kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Objektif kalmanız ve duygularınızı işin içine katmamanız sizin için en doğrusu olacaktır.

Yerinize birini bulmak için yardım etmeyi teklif edin.

Büyük bir ihtimalle sizi işe almadan önce eledikleri adaylara tekrar ulaşabileceklerdir. Ancak siz yine de yerinize birini bulabilmek için yardım etmekten mutluluk duyacağınızı belirtin.

Onları iyi bir noktada bırakın.

Yerinize birini bulmayı teklif ettikten sonra, iş dağılımınızı yeniden inşa etmek ve geçiş sürecini yürütmek konusunda da yardım edebileceğinizi söyleyin. “Sizden sonra gelecek kişi için notlar bırakın. Emin olun, bu süreci kolaylaştırmaktan ve sürece dahil olan herkese olabildiğince az sıkıntı vermekten pişmanlık duymayacaksınız.”

Etiketler