Facebook Canlı Yayın Yapmaları İçin Yayıncılara ve Ünlülere 50 Milyon Dolardan Fazla Ödüyor

Facebook’un canlı yayın platformu bazı medya şirketlerine önemli bir nakit kaynağı oluyor.

Wall Street Journal tarafından gözden geçirilen bir belgeye göre; sosyal ağ, Facebook Live için içerik üreten yayıncılara ve ünlülere 50 milyon dolardan fazla para ödüyor.

Raporda belirtildiğine göre Facebook 140’a yakın yayıncı ve ünlüyle kontrat imzaladı. Geçen yaz piyasaya çıkan canlı yayın platformunun ardından Facebook çeşitli medya ortakları ile henüz değeri bilinmeyen anlaşmalar yaptı.

Wall Street Journal’a göre her şart çılgınca değişebilir, ama BuzzFeed’in 3.05 milyon dolar değerindeki anlaşması en değerlisi. New York Times ve CNN dahil olmak üzere toplamda en az 17 tanesi 1 milyon dolar değerinde.

Facebook, New York’taki Amerikan Doğal Tarih Müzesi gibi kurumlar ve YouTube yıldızlarıyla birlikte Seattle Seahawks kurucusu Russell Wilson, aktör Kevin Hart ve ünlü şef Gordon Ramsay’nin de dahil olduğu bir grup ünlüye canlı yayın yapmaları için para ödüyor.

Sözleşmeler uyarınca yayıncılar ve ünlüler Facebook Live kullanarak bir dizi yayın üretmeyi kabul ediyor. Bu yayın için bir yayıncıya ödenen miktar ise izleyici kitlesinin büyüklüğüne ve kaç video yapmak için anlaştıklarına bağlı.

Bu yılın başlarında bütün kullanıcılara açılan platform için Facebook oldukça umutlu. Sonunda, ağ kendi video akışına karşı reklam satmayı ve şu andaki anlaşmalarını yayıncılar ve diğer etkili kullanıcılarla hizmet ile vaatleri canlandırmak adına kullanmayı planlıyor.

The Wall Street Journal raporuna göre ortakların ve kontratların listesi bütün sosyal ağ canlı yayın tekliflerini içermiyor bu yüzden muhtemelen Facebook ortaklıklara 50 milyon dolardan fazla harcama yapıyor. Bu Twitter’ın sahip olduğu Periscope’un dikkatini çekebilir. Bakalım rekabet ne yönde şekillenecek…

Etiketler