Apple, Apple Watch’u Neden Tamamen Yeniden Tasarladığını Açıklıyor

Apple, Apple Watch’un işleyişini tamamen değiştiriyor.

Kullanıcılar, önümüzdeki sonbahar WatchOS 3 ile ücretsiz bir güncelleme alacak. Güncelleme, aslına baktığınızda Apple Watch arayüzünün baştan sonra bir güncellemesi niteliğinde olacak.

Watch uygulamalarına arka planda güncelleme özelliği, yeni bir kontrol merkezi ve yeni bir uygulama yuvası, gelen güncellemelerden yalnızca birkaçı.

Olayın özeti şu: Bir yılın sonunda Apple, saatin eski arayüzünü tamamen çöpe atarak yerine daha kullanışlı ve çok daha sade bir arayüz getirmeyi amaçlıyor.

Apple’ın yazılımdan sorumlu üst düzey yöneticilerinden Craig Federighi’nin yaptığı son açıklamaya göre Apple, saat yazılımının ilk versiyonunu bilerek sınırlı yapmış, çünkü yöneticiler, saatin bataryasının bir tam gün yetip yetmeyeceğinden emin olamıyorlarmış.

“Görünen o ki, watchOS’u ilk piyasaya sürdüğümüzde fazlasıyla geleneksel davrandık; özellikle insanların saati nasıl kullanacağı konusunda. Bununla birlikte sağlam bir batarya ömrüne ulaşabilme hedefimize de körü körüne bağlanmış gibiydik. Saatin tüm gün kullanılıp gece şarja takılmasını istiyorduk. Farkettik ki hedefimize çoktan ulaşmıştık, ürün piyasaya çıkana kadar bu konuya inanılmaz odaklanmış ve bu durumu adeta paranoya haline getirmiştik.”

Apple, saatin ilk versiyonunda batarya ömrünün önceliğini zaten vurguluyordu, ancak Federighi’nin bunu ‘paranoya’ olarak tanımlaması çok şaşırtıcı.

“Sahip olduğumuz bütçenin de farkına vararak aslında arka plan güncellemesi için yeteri kadar kaynağa sahip olduğumuza karar verdik. Hem uygulamaları hafızada saklayabilir, hem de gün içerisinde onları güncel tutabilirdik. Yani saate baktığınız anda orada olacaklardı.”

Arka planda güncellendiği zaman, uygulamaların taşıdığı bilgiler – ister hava durumu, ister bir tweet olsun – kullanıcı bileğini kaldırdığı anda erişilebilir olacak. Bu da cihazı inanılmaz derecede hızlı hale getiriyor, ki bu da Apple’ın en kilit odak noktası.

“Saat gibi yeni ve farklı bir şey inşa edince, ürünü tamamladığınızda adeta onu yaşıyorsunuz ve ürünün özünü daha iyi kavrayabiliyorsunuz. Bununla birlikte hangi sorunu çözmenin daha elzem olduğunun da farkına varabiliyorsunuz. Biz de bu süreçte saatin tamamen ‘bakılabilirlik’ten ibaret olduğunun farkına vardık. Saatin yerine getirebildiği bütün görevleri bir araya getirerek, saate, bu görevleri baştan sona 2 saniye içerisinde bitirmesi gerektiğinin talimatını verdik.”

Tabii ki cihazın hızı ve şarj ömrü ile ilgili sorunlar, yazılım üzerinden yalnızca bir yere kadar düzeltilebilir. Apple, sonbaharda saatin ikinci donanım versiyonunu piyasaya sürdüğünde daha da büyük güncelleştirmeler gelecek.

Etiketler