Bill Gates, LinkedIn Satın Almasından Oldukça Umutlu

Wall Street, Microsoft’un 26 milyar dolara profesyonel sosyal ağ LinkedIn’i alması karşısında temkinli bir şekilde iyimser, şimdi Bill Gates de desteğini veriyor.

Bloomberg’den Eric Schatzker ile röportajı sırasında Bill Gates, bunun büyük bir hamle olduğunu ve LinkedIn’in çok şey sağlayabileceğini söyledi.

Gates’e göre; Microsoft’un üretkenlikteki uzmanlığı ile LinkedIn insanların profesyonel hayatlarının merkezi haline gelmek konusundaki sosyal ağ bilgisi (know-how) bu birleşmeyi büyük bir fırsat haline getirdi. Gates; “Bunu Facebook’un sosyal dünyadaki haber akışı gibi değerli hale getirebilirsek, bu büyük bir değer yaratımı olur. Bu birkaç yıl içinde gerçekleşebilir.” diyerek açıklamasına devam etti.

Microsoft yönetim kurulu başkanlığından 2014 yılında ayrılan Bill Gates, şu anda CEO Satya Nadella’ya danışmanlık yapıyor.

Gates; “Microsoft çoktan yazılım ve kitle yönetimi konularında uzman, LinkedIn’in haber akışını (news feed) profesyonel kullanıcıyı hem şirketi içinde hem dışında neler olduğundan haberdar etmek ve kullanıcıların gerekli becerileri takip ederek rekabetçi kalmalarını sağlamak için kullanabilir.” dedi.

”Kesinlikle iki şirketin birleşmiş değerinin, kendi ayrı değerlerinin toplamından daha fazla olduğunu düşünüyorum ama pazarın bizden bunu göstermemizi istemesini de seviyorum.” diyen Gates aynı zamanda Skype ile birlikte daha iyi bir şekilde, şirket içinde inşa edilebileceğine inandığı için takım içi iletişim ve etkileşim uygulaması Slack’a 8 milyar dolarlık teklif edilmesine muhalefet eden kişiydi.

Bunun ışığında, Microsoft’un 26 milyar dolarlık LinkedIn anlaşmasına Gates’in destek vermesi, bazı kişiler tarafından aşırı bir prim olarak görülse de hissedarlar için bu bir kutlama sebebi.

Etiketler