Ödeme Sistemleri Alanında Rekabet Hızlanıyor: Turkcell ile ZUBİZU İşbirliğini Açıkladı

Ödeme sistemleri alanında rekabet kızışıyor, herkes iş ortağını seçiyor… Bugün bu işbirliklerinden bir tanesi daha duyuruldu: Turkcell ile ZUBİZU ödeme alanında işbirliği yapacak.

ZUBİZU artık müşterlerine uygulama içinden anlaşmalı noktalarda ödeme imkanı sunacak. Bu noktada altyapıda bir Turkcell markası olan Paycell kullanılacak. Paycell, ZUBİZU’ya kart saklama hizmeti sunacak.

Bir Doğuş Grubu iştiraki olan ZUBİZU, başka bir Doğuş Grubu iştiraki d.ream (Doğuş Restaurant Entertainment and Management) ile işbirliği içinde. Bu yüzden mobil ödeme ilk başta Zuma, Gina, Masa, Mezzaluna, Go Meso gibi Türkiye’nin seçkin restoranlarında hayata geçecek… Bakalım ilerleyen günlerde ZUBİZU’nun çalıştığı başka hangi markalarda mobil ödeme hizmetini göreceğiz…

Yazının başında belirttiğim gibi rekabet kızışıyor. Bu çerçevede aklıma gelen diğer işbirliklerini sizinle paylaşmak istiyorum:

Boyner Grubu’nun iştiraki olan Hopi, henüz Hopi 2.0 lansmanını yapmadı. Hopi 2.0’da uygulama için ödeme servisi de olacak… Malum bütün işyerlerinin kasa entegrasyonlarını yapmak kolay bir iş değil. Onur Erbay, bu konudaki önemli tecrübelerini bizimle DigitalTalks Sonbahar15‘te paylaşmıştı. O yüzden çalışmalar devam ediyor olsa gerek. Hopi’nin bu önemli projede iş ortağı bir MasterCard markası MasterPass.

GittiGidiyor’un Pazarlama Direktörü Feyza Dereli Fedar’ı MarketingTalks İlkbahar16‘da ağırlama şansımız olmuştu. Kendisinin paylaştığı bilgiye göre GittiGidiyor’un tek tıkla ödeme konusundaki iş ortağı Visa olacak.

n11.com’un CFO’su Tolga Kocakalay’ı DigitalTalks Fintech Konferansı‘nda ağırlamıştık. Kendisi n11.com’un tek tıkla ödeme alanında iş ortağının MasterPass olacağını paylaştı.

Uzun süredir kart bilgisi toplayan ve müşterlerine tek tıkla ödeme hizmeti sunan Hepsiburada’nın yeni regulasyonlar sonrası kurduğu D Ödeme Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş altında yer alan Hepsipay markası, hem Hepsiburada.com’a hem de başka e-ticaret sitelerine hizmet veriyor.

Naspers’ın Türkiye’deki iştirakleri olan PayU ve Markafoni de işbirliği yapmazsa olmazdı. PayU şu an Markafoni’ye tek tıkla ödeme hizmeti sunuyor. (Tabi PayU’nun sunduğu diğer hizmetlerden faydalanan başka yüzlerce e-ticaret sitesi var.)

Bankalararası Kart Merkezi’nin markası olan BKM Express ise bildiğiniz gibi yüzlerce e-ticaret sitesi ile işbirliği içinde… Yalnız BKM Express henüz tek tıkla ödeme hizmetini BiTaksi, Getir ve BiSu dışında başka bir sitede henüz sunmuyor. Eminim ilerleyen aylarda BKM de bu konuda girişimlerde bulunacak…

Tabi bu rekabette bankalar; Vodafone, Türk Telekom gibi diğer operatörler ve bu yazıda ismi geçmeyen başka ödeme kuruluşları da var… Vodafone Bireysel Servisler Direktörü Emre Kanaat’in DigitalTalks Fintech Konferansı’nda belirttiği gibi pazarda asıl hareketliliği önümüzdeki aylarda göreceğiz. Bakalım bu rekabette kimler öne çıkacak, kimler kaybedecek.

Etiketler