Microsoft, LinkedIn’i Satın Alıyor!

Microsoft ve LinkedIn bugün satış konusunda kesin anlaşmaya vardıklarını duyurdular. Anlaşma kapsamında Microsoft, LinkeIn’i hisse başına 196$ olmak üzere, toplam tutarı 26,2 milyar $’a satın alıyor. Tüm ödeme nakit olarak gerçekleştirilecek. LinkedIn ayrı ve bağımsız bir marka olarak yönetilmeye devam edecek. Jeff Weiner, LinkedIn’in CEO’su olarak görev yapmaya devam edecek ve Microsoft CEO’su Satya Nadella’a bağlık olarak çalışacak. LinkedIn’in kurucusu, başkanı ve kontrol hisselerini elinde tutan Reid Hoffman ve Weiner bu süreçte tamamen destek olacaklar… Satış işleminin 2016 yılı içinde sona ermesi planlanıyor.

LinkedIn’ın şu an dünya çapında 433 milyon kullanıcısı var. Kullanıcı tabanındaki büyüme oranı geçen seneye göre %19 seviyesinde. LinkedIn’ın aylık tekil ziyaretçi sayısı ise 105 milyon. Kullanıcıların %60’ı LinkedIn’i mobil olarak da kullanıyor.

Konu ile ilgili Nadella; “İş odaklı çerçevede, dünyanın profesyonellerini bir araya getirmek konusunda LinkedIn ekibi harika bir iş başardı. Dünyadaki her şirketi ve bireyi güçlendirme arayışımızda, birlikte LinkedIn’in, Microsoft Office 365’in ve Dynamics’in büyümesine hız verebiliriz.” açıklamasında bulundu.

Bakalım Microsoft bu büyük satın almadan beklediğini bulabilecek mi? Zamanla göreceğiz…

Etiketler