Microsoft, Otonom Araba Üretmek Yerine Onlara Yazılım Sağlamayı Tercih Ediyor

Görünüşe bakılırsa Microsoft, kendi kendini sürebilen araba inşa etmekle ilgilenmiyor. Geçtiğimiz hafta Hong Kong’ta düzenlenen bir konferansta konuşan, Microsoft’un iş geliştirme müdürü Peggy Johnson, şirketin araba üretmek yerine, arabalara özel yazılım üretmeye devam edeceğini açıkladı. “Kendi otonom aracımızı inşa etmeyeceğiz, ancak otonom araçların oluşturulma sürecine katkı sağlamaya devam etmeyi çok istiyoruz.”

Geçtiğimiz ay Google ve Fiat Chrysler, kendi kendini sürebilen Chrysler Pacifica isimli minivanın üretiminde beraber çalışacaklarını açıklamıştı. Görünen o ki Microsoft da benzer bir yol izlemek istiyor, ancak üretim aşamasında değil; yalnızca yazılım aşamasında.

Johnson, konferansta, “Pek çok farklı ortağımıza farklı yollardan katkıda bulunduk ve bunu yapmaya devam edeceğiz.” dedi. Microsoft, otomotiv sektöründeki ortaklarından gelebilecek işletim sistemi taleplerine de açık. Johnson, özellikle kendi kendini sürebilen araçlar üzerinde çalışmayı sürdürmek istediklerini vurguladı.

Araçlara özel bağlantı çözümleri sunan bir şirket olan Harman, bilgi-eğlence sistemlerine Microsoft Office 365’i entegre ettiğini açıkladı. Bu ortaklık, arabalara Word, Excel ve Powerpoint da dahil olmak üzere tüm verimlilik uygulamalarını entegre edecek. Johnson, “Çeşitli sebeplerden ötürü arabalarımızın içinde çok fazla vakit geçiriyoruz. Neden arabamız da yeni ofisimizin ya da çalışma masamızın bir parçası olmasın ki? Biz, bunu yapabileceğimize inanıyoruz.” şeklinde konuşuyor.

Baktığınız zaman Microsoft’un, otomotiv sektörüne yazılım çözümleri sağlamak üzerine oldukça sağlam bir geçmişi var. Ford, Kia, BMW, Nissan ve Fiat, zamanında Windows’un farklı versiyonlarını kendi arayüzlerini ve sistemlerini kurmak için kullanmıştı.

Etiketler