Zuckerberg’in Serveti 1 Yıl İçinde 18 Milyar $ Arttı

Facebook hisse değerindeki büyük artış sayesinde Mark Zuckerberg,  California’daki en zengin kişi durumuna geldi. Böylelikle ünvanı Oracle kurusucu Larry Ellison’ın elinden almış oldu.

Sosyal medya devinin hisselerindeki %52 artış ile Zuckerberg, geçen yıl servetine 18 milyar $ ekledi. 32 yaşındaki CEO’nun kendi adına 51,6 milyar $’ı olduğu tahmin ediliyor. Bu da kendisini Forbes’un “Eyaletlerde En Zengin Kişi” listesine sokuyor. Zuckerberg, Forbes’un “Dünya Milyarderleri Listesine” çıktığından beri geçen 3 ayda, 7 milyar $ kazandı. Kendisi şu an dünyanın en zengin altıncı insanı.

Servetindeki artış, Facebook’un gelir ve karındaki artışın yansıması. Bu artışlar ise kullanıcı sayısındaki ve mobil reklamdaki artıştan ileri geliyor. Platform, Nisan ayında, bir önceki yıla göre %15 artışla, aylık 1,65 milyar kullanıcı sayısını geçti. Şirket ayrıca sanal gerçeklik, yapay zeka ve küresel web erişimini geliştirme alanlarında yoğun yatırım yapıyor. Sanal gerçeklik girişimi Oculus’u satın aldıktan iki yıl sonra Facebook, Rift VR adlı başlığı Mart ayında piyasaya sürdü. Zuckerberg 2004 yılında 19 yaşındayken kurduğu sosyal ağı, Harvard’dan California Palo Alto’ya taşımıştı.

Bu sırada Ellison, Forbes’un listesine girdiği Nisan 2015’ten bu güne dek 4 milyar $ kaybetti. Bu kayıp temelde, varlığının büyük bölümünü oluşturan Oracle hisse senedi değerlerindeki %10,5 değer kaybından ileri geliyor. Şirketin bulut bilişim hizmetlerindeki büyüme, geleneksel yazılım işindeki yavaşlamayı karşılmaya yetmedi. Ellison, Oracle’daki CEO’luk görevinden Eylül 2014’te ayrılmıştı.

Etiketler