Ev Otomasyonu Protokolü Olan Thread’in Açık Kaynak Versiyonu Yayınlandı

Google’ın bir şirketi olan ve ev otomasyonu çözümleri sunan Nest, Thread protokolünün açık kaynak versiyonunu geçen haftalarda yayınladı. Böylelikle ev otomasyonu ağı teknolojisini, uygulama geliştiricilere daha açık hale getirdi. OpenThread adlı versiyonun kullanıma açılmasıyla, diğer partilerin mevcut protokolün sınırlamalarına takılmadan yenilikçi geliştirme yapmaları mümkün olacak. Proje, şirketin ilk açık kaynak girişimi olma özelliğini taşıyor.

Thread’in arkasında Nest, Samsung, ARM, Atmel, Dialog Semiconductor, Qualcomm Technologies ve Texas Instruments şirketleri bulunuyor. Bu ortaklıkla ortaya çıkan protokolün, ağa bağlı ev cihazları ve uygulamaları için bir standart oluşturması planlanıyor. Protokol, 2014 yılındaki ilk anons edildiğinde, akıllı termostatlar, duman dedektörleri vb. ürünlerin birbirleri ile konuşabileceği ortak bir ağ dili olarak tanımlanmıştı.

Protokolün yaratıcısı şirketler, standartların belirlenmesine öncülük etmek amacıyla Thread Group adlı bir koalisyon oluşturmuşlardı. 2 yıl önceki kuruluşundan bugüne kadar gruba 230 üye katıldı ve Thread sertifikasyonu almak için 30 adet ürün kayıt oldu. Google’ın OnHub gibi kendi ürünleri de Thread protokolü kapsamında yer alıyor.

Cihazlar arasındaki iletişimi sağlayan Nest Weave protokolü de Thread kullanılarak oluşturuldu. Bu protokol, örneğin GE’nin ışık kontrollerinin diğer akıllı cihazlarla haberleşmesini sağlıyor. Hem de salt Wi-Fi bağımlılığı olmadan.

OpenThread, Nest’in ürettiği bir versiyon. Yaratılışında, gruptaki diğer şirketlerin bir rolü olmadı. Nest, OpenThread için sadece Thread Group üyesi şirketlere sertifikasyon verileceğini açıkladı.

Nest’te üst düzey yönetici olan Greg Hu konu ile ilgili olarak şöyle diyor: “Thread, cihazların birbirlerine ve buluta basit, güvenli ve kararlı şekilde bağlanabilmesini mümkün kılıyor. Thread, açık standartlara dayalı IPv6 ağ protokol. Dolayısıyla IEEE 802.15.4 tabanlı mevcuttaki milyonlarca kablosuz cihaz Thread çalıştıracak şekilde güncellenebilir. OpenThread ise, bu cihazlardaki Thread’e geçişi hızlandıracaktır.”

OpenThread’in ilk versiyonu GitHub’a yüklendi. Nest, açık kaynak protokolünü Google I/O konferansında görücüye çıkartmayı planlıyor.

Etiketler