Tehlikedeki Alanların 360 Derecelik Videosunu Oluşturan Proje: Dünya Kataloğu

Dünyanın pek çok etkileyici ve muazzam güzellikteki alanı, tehlike altında. Catalog.Earth isimli proje, 360 derecelik video görüntülerinden oluşan bir arşiv aracılığıyla, dünyanın en hassas alanlarının görüntüsünü, çok geç kalınmadan yakalamayı hedefliyor. Bu proje, dünyanın her bir yanından insanların ziyaret edebileceği, Creative Commons isimli bir görüntü kütüphanesinde arşivlenecek.

Catalog.Earth (Dünya Kataloğu) projesi, an itibariyle ilk sergisini Alaska’nın Columbia Buzulu için hazırlıyor. Buzulun mevcut şeklinin hızlıca nasıl değiştiğini gösteren, 360 derecelik 4k videolar hazırlanacak. Bununla birlikte projeye, lokasyon ile ilgili mevcut verilerin de dahil edildiği bir rehber eklenecek. Tüm bu bilgiler ve videolar, bilim adamları ve ilgilenen diğer herkesin, ileride görüntüleyebilmesi adına Catalog.Earth’ün kütüphanesinde depolanacak.

Tabii ki en kötü ihtimaller meydana geldiğinde bu görüntüler, oldukça kıymetli birer varlık olacak. Ancak bu proje, en çok faydayı, özellikle tehlike altında olan alanlara karşı farkındalık yaratma konusunda sağlayacak gibi görünüyor.

Etiketler